Yapay Zeka

Robotlarda Silahlanma Artıyor

Hollywood filmlerinin birçoğunda ya da bilim kurgu filmlerinde otonom sistemler, ölümcül robotlar görülüyor. Teknolojideki gelişmeler ile bu tür ölümcül robotlar, artık uzak gelecekte karşımıza çıkacak hayali şeyler olmaktan çıktı. Çünkü gelişen robotik teknoloji otonom silahların gelişmesini sağlıyor.

Robotlarda Silahlanma
Hava Kuvvetleri Otonom Savaş Droneları Geliştiriyor

Uzmanlara göre otonom silahların bulunduğu ekipmanlarla silahlanma son birkaç yılda bir hayli artmış bulunuyor. Özellikle gelişmiş ülkelerin silahlı kuvvetleri, otonom silahlanma yarışına girmiş durumda. Üstelik bu mücadele her geçen gün daha da artıyor ve durdurulamaz bir hale geliyor.

Robotlarda Silahlanmaya İlgi Büyük

Hampshire Koleji’ne bağlı bir şekilde çalışmalarını yürüten Barış ve Dünya Güvenliği Çalışmaları profesörü Michael Klare, Digital Trends’e yapmış olduğu bir açıklama ile Pentagon’un savaş alanlarında robotlarda silahlanmaya gitmek için yıllardır çeşitli adımlar attığını belirtti. Profesör açıklamasında, Savunma Bakanı Mark Esper’in yakın zamanda donanmayı silah taşıma kapasitesine sahip olan insansız gemiler ve denizaltılar ile donatmaktan bahsettiğine değindi. Ayrıca Hava Kuvvetleri’nin otonom savaş droneları geliştirmekte olduğunu da ifade etti. Ordunun otonom tanklara yöneldiğini de açıklamasına ekledi.

Robotlarda Silahlanma
Robotlarda Silahlanma ile Ordu Otonom Tanklara Yöneliyor

Profesör Klare, prototiplerin savaş oyunlarında test edildiğini ve seri üretime geçilmediğini ifade etti. Beş yıl içerisinde savaşa hazır modeller ile seri üretime geçilmesini beklediğini söyledi. Ayrıca firmaların da gelecekteki büyük sipariş potansiyelini gördüklerini belirterek bu alanda ciddi bir rekabet olduğunu da sözlerine ekledi.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu