Güncel

RTÜK’ten İlk Yasak

RTÜK geçtiğimiz günlerde yayın lisansı almayan platformlar için 72 saat süre tanımış ve 72 saat sonrası hala lisans almayan internet platformlarına erişim engeli getireceğini açıklamıştı. Bu kapsamda uyarılan Deezer ve TIDAL platformları süre dolmuş olmasına rağmen lisans almamıştı. Bunun üzerine RTÜK’ten ilk yasak geldi.

RTÜK'ten İlk Yasak
RTÜK’ten İlk Yasak

RTÜK’ten İlk Yasak Geldi

Ortaya çıkan son bilgilere göre RTÜK hala lisans almamış olan TIDAL‘a erişim engeli vermek için gereken hukuki süreci bitirmiş durumda. Bu duruma göre verilen süre içerisinde lisans başvurusu yapmayan TIDAL platformuna, mahkeme kararı ile bugünden itibaren erişim engellendi.

RTÜK Spotify platformunun en büyük rakiplerinden bir tanesi konumunda bulunan Deezer‘a da TIDAL’a benzer bir uyarıda bulunmuştu. Şu an Deezer’ın lisans başvurusunda bulunup bulunmadığı ile ilgili kesin bir bilgi yok. Eğer başvuru yapılmadıysa Deezer‘ı da yakın zamanda erişim engelli bekliyor olabilir. Bildiğiniz gibi 4 Ağustos 2019 tarihinde yürürlüğe giren RTÜK yönergesinde internet üzerinden yayın yapan platformların RTÜK’ten lisans alması gerekir maddesi bulunuyordu.

RTÜK'ten İlk Yasak
RTÜK’ten İlk Yasak

Bu kararla birlikte RTÜK denetimi internet yayınlarını da kapsayacak .Bu platformlara uygulanacak lisans ücretleri ise radyo yayını için 10 bin TL internet üzerinden yapılması gereken televizyon yayınları için 100 bin TL, alışveriş ve reklam kampanyası içeren içerikler için 500 bin TL olarak belirlendi.

Platformların lisans almaması durumunda karşılaşacakları cezai yaptırımlar ise 3 katmandan oluşuyor. Bunlar ise ;

— Uyarı alan içeriklerin 30iş günü süresinde değiştirilmesi

— Yayın lisansının üç ay boyunca kullanılmaz hale gelmesi

— Bu iki uyarının da dikkate alınmaması durumunda yayınların tamamen engellenmesi.

şeklinde sonlanıyor.

RTÜK ve uygulamış olduğu yaptırımlar hakkında daha fazla bilgi için Teknotomy güncel adresine bakabilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu