Güncel

300 Bin Dolar Değerinde RTX 3090 Ekran Kartı Çalındı

300.000 Dolar Değerinde Ekran Kartı Nvidia’nın Çin Fabrikasından Çalındı. Tüm Pc oyuncularının isteyeceği şey tatil sezonuna girerken yeni bir grafik kartı almaktır. Bu sene, hem Nvidia hem de AMD’nin bilgisayar gücünü zirvelere taşıyan yeni kartları gördü. Ayrıca yeni çıkan ekran kartları ve yeni nesil konsollarda stok kıtlığı yaşandı. Daha da kötüsü, Çin’deki bir fabrikada büyük bir RTX 3090 sevkiyatı ortadan kayboldu.

RTX 3090
RTX 3090

Nvidia‘nın yeni grafik kartı serisinde 1,499 ABD doları perakende fiyatı ve piyasadaki en yüksek performans ölçütleriyle en üst sırada yer almaktadır. Yüksek fiyat etiketi ile RTX 3090, herkes için uygun fiyatlı bir ürün değil ancak premium bir ekran kartı arayanlar için bu, çok aranan bir ürün olmaktadır.

Tayvanlı teknoloji şirketi olan MSI tarafından bildirilen Çin’den çıkan hikâye, fabrikalarından 40 kargo kutusu ile beraber RTX 3090 kartının çalındığıdır. Kartların toplam perakende değeri 336.500 dolar ve kartların ne kadar pahalı olduğu göz önüne alındığında, bu hırsızlık muhtemelen daha fazla talebi korkutacak ve ikincil piyasadaki fiyatları artıracaktır. MSI tarafından verilen miktar, 40 kargo kutusunun toplam 220 ekran kartına sahip olduğunu göstermektedir.

Fabrikanın nakliye alanında video gözetimi yapıldığından ve tesise girip çıkarken kamyonları düzenli olarak denetlendiğinden, MSI’nın hırsızlığın içeriden bir iş olduğuna inanmak için de sebepleri bulunmaktadır. Şu anda merak edilen ise çalınmış ekran kartlarıyla ne yapılacağıdır.

Nvidia, RTX 3090 Ekran Kartı İçin Özür Diledi adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu