Güncel

Süper Hızlı Samsung 512 GB DDR5 Bellek Modülü Geliştirildi

Günümüzde çoğunlukla 8 GB veya 16 GB DDR4 RAM içeren bilgisayarlar kullanırken, Samsung yeni nesil bellek parçaları ile ilerliyor. Teknoloji devlerinden olan şirket, en son 7.200 Mbps’de çalışan Samsung 512 GB DDR5 RAM çubuğu modülünü üretti. Yeni parça çok aşırı bilgi işlem gücü gerektiren, yüksek bant genişliğine sahip iş yüklerini gerçekleştiren sunucularda kullanılacak. Yani bu süper bilgisayarlar, yapay zeka ve makine öğrenimi alanı anlamına geliyor.

samsung 512 gb ddr5 ram
Yeni Üretilen Süper Hızlı RAM Parçası Hem Yüksek Performans Hem Enerji Verimi Sağlıyor

Geliştirilen Samsung 512 GB DDR5 modülünün üretilmesi, Samsung’un GDDR6 belleği için 2018 yılında yeniden benimsediği gelişmiş HKMG teknolojisi sayesinde mümkün oldu. Temel olarak HKMG, DRAM yapılarındaki izolatör katmanının yerini alıyor. Katmanda bulunan yüksek dielektrik malzeme, akım kaçağını azaltıyor ve böylece daha yüksek performans sağlıyor. Tüm bunların yanında Samsung, yeni parçada güç kullanımını yüzde 13 azaltmayı da başardı.

Samsung 512 GB DDR5 RAM İçin HKMG Teknolojisi Kullanıldı

Samsung Electronics DRAM Bellek Planlama ve Etkinleştirme Grubu Başkan Yardımcısı Young-Soo Sohn,Samsung, mantık ve bellek yetenekleri ile en son HKMG mantık teknolojisini bellek ürünü geliştirmeye dâhil etme uzmanlığına sahip tek yarı iletken şirkettir. Bu tarz işlem inovasyonlarını DRAM üretimine getirerek, müşterilerimize finansal piyasalar, tıbbi araştırmalar, otonom sürüş, akıllı şehirler ve daha fazlası için gereken bilgisayarları güçlendirme konusunda hem yüksek performanslı hem de enerji açısından verimli bellek çözümleri sunabiliyoruz.” açıklamasını yaptı.

Her bir Samsung 512 GB DDR5 parçası TSV teknolojisi aracılığıyla tam silikon kullanarak bir 3 boyutlu yapı oluşturmak için birbirine bağlanmış sekiz 16 GB DRAM çip katmanından oluşturulmuştur. Genel olarak kullanıcılar Samsung 512 GB DDR5 RAM parçalarına ihtiyaç duymayacak ve sahip olmayacak olsa da, aynı süper hızlı parçaların sonunda tüketici pazarında yer alması gerekir. Intel’in en yeni Alder Lake işlemcileri DDR5 desteği içeriyor ve DDR5, DDR4’ün yerini alacak gibi görünüyor.

Kaynak
Samsung Develops Industry’s First HKMG-Based DDR5 Memory; Ideal for Bandwidth-Intensive Advanced Computing Applications

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu