Yapay Zeka

Samsung Bot Handy Ev İşlerini Sizin Yerinize Yapabilir!

CES 2021 fuarında Samsung Bot Handy’yi tanıttı! Samsung, her yıl Ocak ayında Las Vegas, Nevada’da Consumer Electronics Association tarafından düzenlenen tüketici elektroniği fuarı CES’te bu sene üç ayrı robotunu kullanıcıların beğenisine sundu. Bu robotlar evi toplamaya yardımcı olan, diğer ev işlerini halleden ve kişisel asistan görevi gören olarak üçe ayrılıyor.

İnsanların ev işlerini kolaylaştırmak için tasarlanan bu robotlar yapay zeka teknolojisi ile çalışıyor. Çizgi filmlerdeki yardımcı robotları anımsatan Samsung Bot Handy, kimilerine göre biraz ürkütücü görünse de aslında yapabildikleriyle herkesi heyecanlandırıyor. Ev işlerinde yardımcı olan bu robot; bulaşık makinesini doldurup boşaltabiliyor, çamaşırları toplayabiliyor, hatta bardağınıza dökmeden içecek doldurmak gibi hassas işleri dahi yapabiliyor.

Samsung Bot Handy
Samsung Bot Handy, JetBot 90 AI ve Care Bot’u Tanıttı

Samsung Bot Handy ve Diğer Robotları ile Filmler Gerçek Oluyor

Samsung Bot Handy’yi daha önce gördüğümüz insana benzeyen yardımcı robotların aksine şeritsel şekilde fütüristik bir görünüm ile tasarlamış. Dijital gözlere sahip olan Bot Handy, makine olarak görünürken insan işlerini yapabilmesiyle herkesi kendine hayran bırakıyor. Sahip olduğu yapay zeka ile sadece çeşitli şekil ve boyutlardaki nesneleri tanımak ve taşımakla kalmıyor. Aynı zamanda nesneleri taşırken gereken doğru miktarda kuvveti belirlemek için malzemeleri farklılaştırabiliyor.

https://youtu.be/bQd2J-53PTU

Ayrıca Samsung Bot Handy haricinde fuarda iki yapay zeka ürününü de duyurdu. JetBot 90 AI+ adı ile sahneye çıkan bu yeni elektrikli süpürge nesne tanıma teknolojisi ve LiDAR ile 3D sensörleri sayesinde en iyi temizleme yolunu belirliyor ve evi süpürüyor. Bir diğeri ise Samsung Bot Care isimli bir asistan robot olarak karşımıza çıkıyor. Size günlük egzersizlerinizi yapmanızı, planladığınız randevuları hatırlamanızı sağlayarak refakat ediyor.

https://youtu.be/FJXVHbNf2tk

Üçü de birbirinden harika bu icatlar yıllardır filmlerde izlediğimiz ve hayalini kurduğumuz geleceğe yaklaştığımızı adeta gözler önüne seriyor. JetBot 90 AI+, 2021’in yaz aylarından sonra ABD’de satışa sunulması planlanıyor. Ancak hayatımızdaki işleri kolaylaştırmaya yardımcı olacak Bot Handy ve Bot Care ise henüz geliştirme aşamasında olduğundan piyasaya çıkış tarihleri ve satış fiyatları hakkında bir bilgi bulunmuyor.

Kaynak
Samsung's new Bot Handy robot is a bit creepy — but we still want it

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu