Güncel

Samsung Exynos 1080 Tanıtım Videosu Geldi

Akıllı telefon pazarında liderlerden biri olan Samsung Exynos 1080 işlemcileri tanıtımını yapmıştı. Firma bu sefer işlemcinin özelliklerini açıklayan bir video paylaşımı yaptı. İzleyiciler için keyifli bir video hazırlamış olan teknoloji devi, Exynos’un 5G, performans, gelişmiş ekran gibi özelliklerini ortaya çıkardı.

Samsung Exynos İşlemci Tanıtımı
Samsung Exynos 1080

Akıllı telefon piyasası teknolojinin gelişmesiyle birlikte sürekli bir gelişim hali içerisinde bulunuyor. Bir önceki yıl amiral gemisi olan telefonlar, bir sonraki yıl orta seviyede bulunabiliyor. Samsung da kullanacağı bu yeni işlemci ile kullanıcılarına oldukça yüksek bir performans artışı sunmuş oluyor. Ancak yeni işlemcinin Samsung telefonların hangi modellerinde kullanılacağı ile ilgili henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Samsung Exynos İşlemcinin Özellikleri Nelerdir?

Samsung Exynos İşlemcilerin Tanıtım Videosu

Güney Kore merkezli teknoloji devi, 5nm mimari kullanarak üretmiş olduğu EUV işleme temelli işlemci ile çok daha geniş bir segmente 5G teknolojisi sunmuş olacak. İşlemcinin entegre modemi hem mmWave hem de 6GHz altı için desteğe sahip bulunuyor. Bu durumda kullanıcıların indirme hızlarının 5,1 Gbps ulaşmasını mümkün hale getiriyor. İşlemcide bulunan yapay zeka çekirdeğiyse saniyede 5,7 trilyon işlem kapasitesine ulaşabiliyor.

İşlemcide bulunan sekiz çekirdekten biri performans açısından maksimize edilmiş Arm Cortex-A78 çekirdeği, üçü dengeli Cortex-A78 çekirdeği ve enerji verimliliği sağlaması için de dört adet A-55 çekirdeği şeklindedir. Ayrıca işlemci 144Hz’e kadar full hd+ görüntü desteği barındırıyor. İşlemci bu sayede kullanıcıları için akıcı bir ekran deneyimini desteklemiş oluyor.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu