Güncel

Vivo Xiaomi ve Oppo Samsung Exynos İşlemci Kullanacak

Ortaya atılan iddialara göre Vivo, Xiaomi ve Oppo 2021 Yılında Samsung Exynos İşlemci çipsetlerini kullanmaya başlayacak. Buna ek olarak teknoloji devi Samsung, Çin meşeli şirketlere ilk olarak uygun fiyatlara sahip olan Exynos AP (Uygulama İşlemcileri) tedarik edeceğide de gelen bilgiler arasında.

Samsung Exynos İşlemci
Samsung Exynos İşlemci

Samsung,  Exynos çipsetlerini uzun zamandır kendi cihazları Galaxy serisinde kullanıyor. Buna ek olarak bu çipsetler diğer üreticiler için dış kaynak olarak da kullanılmakta. Samsung’un dış ilişkiler birimi Samsung LSI‘ın bu kararı satışları arttırmak için aldığı söyleniyor.

Bu konu hakkında konuşulan bir diğer iddia ise Samsung’un 5nm üretim sürecinden geçen yeni Exynos 1080 çipsetinin Vivo X60 akıllı telefonda kullanılacak olması.

Samsung Galaxy A serisi cihazlarında da 5 nm çipset kullanacak. Çipsetin Cortex-A78 işlemciler kullanacağı ve rakibine oranla  yüzde 20 daha iyi performans sunacağı söyleniyor. Şirketin 2021 başlarında Galaxy S21 serisinde kullanabilmek amacı ile Exynos 2100 çipsetini tanıtacak olması da beklentiler arasında.

Android telefonlar hakkında merak ettiklerinize Teknotomy Android bölümünden ulaşabilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu