Güncel

Samsung Türkiye’de Üretim Yapacak

Blomberg HT’nin sektöre yakın kaynaklardan aldığı bilgilere göre dünyanın en popüler teknoloji aleti üreticilerinden ikisi olan OPPO ve Samsung Türkiye’de üretim yapmaya hazırlanıyor. Henüz konu hakkında resmi bir açıklama olmamasından ötürü konu hakkında detaylı bilgi olmasa da söz konusu yatırımların hem yerel tüketiciyi hem de ülkeyi sevindireceği söyleniyor.

Sahip olunan bilgilere göre Çin merkezli teknoloji devi OPPO önümüzde ki aydan itibaren Kocaeli ve İstanbul da kurulacak tesisler ile üretime başlayacak. Buna ek olarak üretilecek olan tesislerde sadece montaj değil parça üretiminin de gerçekleştirileceği söyleniyor.

Samsung Türkiye'de Üretim Yapacak
Samsung Türkiye’de Üretim Yapacak

OPPO Bazı Cihazlarını Tamamen Türkiye’de Üretebilir

Edinilen bilgilere göre OPPO’nün Türkiye üretim stratejisi 50 milyon dolarlık bir yatırım ile başlayacak. Şirket bazı akıllı telefon modellerini tamamen Türkiye’de üretmeyi planlarken Bu ürünlerin ihracatı ülke ekonomisi için önem arz ediyor.

Samsung Türkiye'de Üretim Yapacak
Samsung Türkiye’de Üretim Yapacak

Türkiyenin belki de en popüler teknoloji markası olan Samsung ise Türkiye üretim planına daha düşük bir yatırım ile başlamayı düşünüyor. Bu doğrultuda Türkiye’de ki üretimi bir alt yüklenici üstlenecek. Buna ek olarak Samsung Türkiye’de montaja ağırlık vermeyi planlıyor.

Bu ve buna benzer şirketlerin ülkemizde üretim yapmasına neden olan Resmi Gazete’de yayımlanan kararnamede “Yatırım teşvik emirleri kapsamında, elemanları dizili baskılı devre kartı(PCBA) üretiminden itibaren akıllı cihaz üretimine yönelik yatırımlar için, üretim yeterliliği ile eşdeğer olmak ve akıllı cihaz üretiminde kullanılmak koşulu ile yarı monte haldeki(SKD) aksam ve parçalar 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergisi muafiyeti olmadan ithal edilebilir. ifadeleri kullanılmıştı.

Bu ve buna benzer haberlerden anında haberdar olmak için Teknotomy Güncel adresine bakabilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu