Android

Samsung’dan Huawei’e Gönderme

Huawei, Amerika hükümetinin uyguladığı ambargo yüzünden yeni ürettiği cihazlarında Google uygulamaları ve servislerini kullanamıyor. Bu fırsatı kendi avantajına çevirmek isteyen Samsung ise İngiltere’deki yeni kampanyasını duyururken rakibiyle adeta dalga geçti!

Samsung
Samsung ve Huawei

Samsung, Kampanyasında Huawei Yasağını Kullandı!

Mayıs 2019 tarihinde Google lisansını alamayan Huawei, sonraki modellerinde Android kullanmaya devam etse de Google Mobil Servisleri’nden (GMS) faydalanamayacak. Böyle bir durumda, yeni bir akıllı telefon almak isteyen kullanıcıların tercihlerini doğrudan etkiliyor. Bazı kullanıcılar Huawei’nin kendi servislerini (HMS) kullanmaya devam ederken, bazı kullanıcılar ise diğer markaları tercih ediyor. Samsung ise İngiltere’de başlattığı değişim kampanyasını buna göre şekillendirmiş bulunuyor.

Samsung
Samsung

Samsung İngiltere, Galaxy Note 20 Ultra’ya geçiş yapmak isteyen Huawei P30 Pro kullanıcılarına yönelik değişim kampanyasını kısa süre önce duyurdu. Twitter’daki duyuru videosunda Huawei’nin ambargosuna değinen marka, “Google Maps uygulamanızı kaybetmeden en yeni Huawei modeline nasıl geçersiniz?” şeklinde ifade yer aldı. Kampanyanın ne kadar başarılı olduğu tam olarak bilinmezliği korurken, tweetin altındaki yorumlarda ise Huawei kullanıcılarının tepkili olduğu göze çarpıyor.

Pek çok firma, yeni ürün duyurusu yapan rakiplerine karşı sosyal medyada sık sık ince göndermelerde bulunuyor. Ancak Huawei’nin mevcut durumuna yönelik şu ana kadar herhangi bir “gönderme” gelmemişti. Samsung’un kampanyası da bu nedenle dikkatleri üzerine çekmişe benziyor. Diğer yandan Huawei, yaptırımları üzerine donanım tarafından oldukça tedarikçi sıkıntısı çekiyor. Markanın 15 Eylül’den şu ana kadar birçok iş ortağıyla ilişkisini kesmek zorunda kaldığı ve durumun üretim hattını engellememesi için bol miktarda donanım stoku yaptığını belirtelim.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu