Teknotomy Dosya

Sanal Gerçeklik Gözlüğü ile Yeni Dünyaya Merhaba Deyin!

Küçükken hiç acaba oyunların içine girsek nasıl olurdu diye hayal ettiniz mi? Eskiden oynanan Wolf Team, Metin2, CS, COD, GTA gibi oyunları televizyon veya bilgisayarın içinden oynadığımızı düşündünüz mü? Günümüzde gelişen teknolojiler ile artık oyunların, videoların içindeymiş gibi hissetmemiz mümkün bir hale geldi.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü
Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Özel donanım ve yazılımlara sahip olan sanal gerçeklik gözlüğü bilgisayar aracılığı ile kullanılan yüksek teknoloji ürünüdür. Youtube gibi mecralarda içerik konusu olan son zamanlarda oldukça popüler sanal gerçeklik gözlüğü nedir, nasıl kullanılır? Gelin birlikte bu yeni teknoloji ürününü inceleyelim.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nedir?

Piyasada VR sanal gözlük olarak bulunan sanal gerçeklik gözlüğü, mercek, ekran, algılayıcı sensör ve kablosuz kontrolcülerden oluşan, özel yazılıma sahip olan yüksek teknolojili VR sanal gerçeklik sistemidir. Bilgisayar ile kullanılan bu sistem sanal gerçekliği iliklerinize kadar hissettirebilecek en üst düzey kaliteye sahip ancak fiyat bakımından da oldukça pahalı sistemlerdendir.

Oculus, HTC Vive, PlayStationVR gibi sanal gerçeklik gözlüklerinin yanı sıra HP, Lenovo, Asus gibi markalarda Wİndows VR gözlük sistemlerini piyasaya sunmuştur. Samsung, Google gibi bazı markalar kendi telefonları ile kullanılacak şekilde kendi sanal gerçeklik gözlüklerini piyasaya sürmüşlerdir. Telefonlara özel olarak üretilen bu sanal gerçeklik gözlükleri yine telefona özel uygulamalar aracılığıyla kullanılmaktadır.

Giyilebilir bu teknoloji ürünü ile özlem duyduğunuz mekanlarda gezintiye çıkabilir, oyunlar oynayabilir, eğitim ve kültürel alanlarda bilgi edinmek için yararlanabilirsiniz. Tıp sektöründe zorlu bir ameliyat öncesinde olası olumsuz şartları deneyimleyebilme şansı sunan bu sanal gerçeklik gözlükleri inşaat sektöründe potansiyel müşterilerin mekânın hazır halini tecrübe edinmesinde de fayda sağlar.

Gelecek yıllarda hayatımızın daha da içerisine girecek olan sanal gerçeklik gözlükleri canlı yayınlanan bir maçı stadyumda gibi izlememizi, örgün ve online eğitimi birleştirip yeni bir eğitim sistemi kurmamızı, E-ticaret sitelerinde alacağımız bir ürünü veya ev, tatil yeri gibi alanları öncesinde tecrübe edebilmemizi sağlayacaktır. Peki biz bu ileri teknoloji sanal gerçeklik gözlüğünü almadan önce nelere dikkat etmeliyiz?

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Sanal gerçeklik gözlüğü almaya karar verdiğinizde ilk dikkat etmeniz gereken hangi uygulamalar için kullanacağınızı belirlemek ve seçiminizi ona göre yapmak olmalıdır. Oyun için kullanacaksanız sizlere hareket özgürlüğü tanıyacak kablosuz modelleri tercih edebilirsiniz. Sadece telefonunuza uyumlu bir model kullanacaksanız piyasada telefonunuzu destekleyen bir modeli araştırıp ona göre bir karar verebilirsiniz.

Alacağınız sanal gerçeklik gözlüğünü hangi alan veya alanlarda kullanacağınıza karar verdikten sonra piyasada ihtiyacınız doğrultusunda olan modellerin kullanıcı yorumlarını okumanız, fiyat ve kullanış açısından kendinize en uygun olanı seçmenize yardımcı olur. Bazı modellerin her bilgisayar veya telefonda çalışmaması karar verirken incelemeniz gereken alanlardan biridir. Bu yüzden seçeceğiniz sanal gerçeklik gözlüğünün telefonlar için mi, bilgisayarlar için mi olup olmadığına dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü
Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Sanal Gerçeklik Gözlüklerinin Kullanım Alanları

Genellikle eğlence sektörü için kullanılan bu giyilebilir teknoloji günümüzde farklı sektörlerde de kullanılır. Sanal gerçeklik gözlüklerinin uygulama skalasının gelişmesi, internet ortamında 360 derece hazırlanmış olan videoların artması, turistik amaçlar gibi farklı kategorilerde kullanım olanağı sunar. Özellikle oyunlar için kullanılan sanal gerçeklik gözlükleri en sevdiğiniz oyunu size sunduğu imkanlar ile oyunun içindeymiş gibi tecrübe etmenizi sağlar.

Dünyanın herhangi bir yerinde bulunan doğal güzellikleri, müzeleri evinizin rahatlığı ile dolaşabilmenizi sağlayan sanal gerçeklik gözlükleri, uzayın derinliklerini keşfetmenizi, hasret çektiğiniz memleketinizin sokaklarını ve hatta tarihi bir olayı sanki içindeymişsiniz gibi deneyimleyebilirsiniz. Kısaca sanal gerçeklik gözlüğü gidip görmek istediğiniz ancak uygun koşulları sağlayamadığınız için gidemediğiniz yerleri evinize getirmeyi sağlar.

İnşaat sektöründe, mühendislikte, eğitimde ve hatta tıpta öğrenim kolaylığını bizlere sunan sanal gerçeklik gözlükleri ile tıp öğrencileri için ameliyat simülasyonları, mühendislik ve mimarlık için çizimlerde destek, sporcular için sanal ortamlarda antrenman olanağı sunmaktadır. Uçuş eğitimi alan pilotların korkularını yenmelerine de yardımcı olabilen bu yüksek teknoloji ürünü gelecek yıllarda tüm hayatımıza etki edecek bir yere sahip olacaktır. Günümüzde belli alanlarda kullanılan sanal gerçeklik gözlükleri şu an herkesin sahip olduğu cep telefonları gibi tüm evlerde bulunan ve yaşantımıza büyük bir katkı sağlayan ürünler haline gelecektir. 

Sanal Gerçeklik Gözlükleri Nasıl Kullanılır?

Piyasada üç çeşit sanal gerçeklik gözlüğü vardır. Bir tanesi telefonumuzu yerleştirerek kullanabildiğimiz modellerdir. Kutu şeklindeki bu sanal gerçeklik gözlüğünde uygulama mağazalarından indirdiğiniz uyumlu 3D oyunları, video veya filmleri deneyimleyebilirsiniz. Kendi kafa ölçülerinize göre ayarladığınız sanal gerçeklik gözlüğünde ses ve yakınlık gibi odak ayarlar sayesinde rahatlığınızı sağlayabilmeniz mümkündür.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü
Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nasıl Kullanılır?

İkinci tip sanal gerçeklik gözlüğü ise bilgisayar veya oyun konsoluna bağlayarak kullanabileceğiniz modellerdir. Harici bir medyaya bağlayarak kullandığınız bu sanal gerçeklik gözlüklerde ekstra bir telefona ihtiyaç duymadan, görüntüleri bağladığınız cihazdan ayarlayarak kullanabilirsiniz. Gerçeğe çok yakın hissiyat sunan sanal gerçeklik gözlüklerinde ilk denemede aşağı-yukarı, sağ-sol şeklinde kafa hareketlerinde baş dönmesi olabilir. Bu durum sanal gerçeklik gözlüklerinin sebep olduğu geçici bir durumdur. Gerçeklik algısını yansıtması açısından alacağınız ürünün fiyatı değişkenlik gösterir.

Üçüncü seçenek olarak ise herhangi bir bilgisayara veya telefona ihtiyaç duymadan istediğiniz alanda kullanabilmenizi sağlayan modellerdir. Dahili işlemci, ekran, batarya ve içten dışa tarama sistemine sahip bu sanal gerçeklik gözlükleri kullanım olarak sizlere konforlu bir deneyim sunar. Herhangi bir kablo ya da aksesuara gerek duymadan kullanabileceğiniz giyilebilir teknoloji ürünü ile sanal gerçeklik deneyimini yaşamanızı mümkün kılar.

Sanal Gerçeklik Gözlükleri Fiyatları

Seçeceğiniz sanal gerçeklik gözlükleri yaşatacağı realisttik hissiyatı, netlik kalitesi ve geliştirilmiş özelliklerine göre fiyatlandırılır. Kullanacağınız alana göre farklı model seçenekleri bulunan geniş bir skalaya sahip karton sanal gerçeklik gözlüğü tercih etmeniz bütçenizi zorlamayacak ve size ulaşmak istediğiniz deneyimi elde etmenizi sağlama konusunda yeterli olacaktır.

Mobil cihazınızda kullanabileceğiniz karton sanal gerçeklik gözlükleri ile internette bulunan pek çok uygulamadan faydalanabilirsiniz. iOS ve Android cihazlara uyumlu akıllı telefonlar için üretilmiş modeller seçecekseniz bazı telefonlarda jiroskop özelliği olmasına dikkat etmeniz gerekir. Açısal hızı algılamayı sağlayan bu sisteme sahip olmayan Android cihazlarda sanal gerçeklik gözlüklerini kullanmanız mümkün değildir. Telefonunuzda bu sistemin olup olmadığını anlamak için uygulama indirmeniz yeterlidir.

Kumandalı bir modelde karar kıldıysanız alacağınız sanal gerçeklik gözlüğü pek çok ayarları odağınızı bozmadan yapma imkanını sizlere sunar. Alacağınız modelde eğer daha gerçekçi bir hissiyat istiyorsanız geniş lenslere sahip modeller ile istediğiniz performansta geniş görüş alanına sahip olabilirsiniz. 

Telefonunuzda kullanacağınız optik düzene göre çalışabilen sanal gerçeklik gözlüklerinde kullanılan pedler sizlere konforlu bir kullanım rahatlığı sağlar. Uzun kullanımlarda ayarlanabilir görüş mesafesi sizlere rahatlık sunarken bluetooth kumandalı sanal gerçeklik gözlüğü modelleri kullandığınız telefonda sizlere sinema salonu deneyimi yaşatır.

Piyasada bulunan sanal gerçeklik gözlükleri telefon veya bilgisayarda kullanımı, sunduğu görüntü kalitesi, marka ve modeline göre fiyatlarında değişiklik gösterir. Mercek kalitesi ve ek özelliklerine göre farklı fiyat aralıklarına sahip sanal gerçeklik gözlüğü bulmak mümkündür. Kaliteli bir sanal gerçeklik gözlüğü, görüntü kalitesi ile doğru orantılı olarak belirlenebilir. Farklı model ve özelliklere sahip birkaç sanal gerçeklik gözlüğünü gelin birlikte inceleyelim.

HTC VİVE

Görüntü kalitesi ile piyasada bulunan diğer sanal gerçeklik gözlüklerini geride bırakan HTC VİVE tasarım açısından da rakiplerinden ayrılır. Kaliteli bir bilgisayar ile kullandığınızda oyundan alacağınız gerçeklik hissiyatını artıran bu sanal gerçeklik gözlüğü birçok oyuna erişimi ile de tercih edilen bir markadır. Ortalama 4,500 TL ye ulaşabileceğiniz bu sanal gerçeklik gözlüğü ile birçok STEAM oyununa erişebilirsiniz.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü
Sanal Gerçeklik Gözlüğü HTC Vive

Sony playstation4 ve vita oyun platformlarını Playstation VR’a 2014 yılında taşınarak sanal gerçeklik gözlüğü teknolojisini kendi bünyesine kattı. Bünyesindeki oyunları sanal gerçeklik gözlüğü ile kullanıcılarını oyunun içine dahil eden Sony playstation gözlüklerine bugün 5200 TL gibi fiyatlara ulaşabilmeniz mümkündür.

SAMSUNG GEAR VR

Diğer iki markadan farklı bir yapıda olan SAMSUNG GEAR VR sanal gerçeklik gözlüğünü kullanmanız için telefonunuzun olması şarttır. Telefonunuz varsa SAMSUNG’un sanal gerçeklik dünyasına katılabilirsiniz.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü
Sanal Gerçeklik Gözlüğü Samsung Gear VR

Sadece SAMSUNG’un ürettiği cihazlarda çalışan bu sanal gerçeklik gözlükleri Galaxy S6 ve üzeri modelleri ile uyumlu olup sanal gerçekliği ilk kez deneyimleyecekler için ideal bir üründür. Diğer sanal gerçeklik gözlüklerinin sunduğu görüntü kalitelerinin altında sayılan bu cihaz bu deneyimi yaşamak isteyenler için idealdir. Piyasada bulunan diğer modellere göre daha makul bir fiyatı olan bu giyilebilir teknolojiye ortalama 520 TL ye ulaşabilirsiniz.

GOOGLE CARDBOARD

GOOGLE CARDBOARD kendi sanal gerçeklik gözlüğünüzü yapmak için olanak sunar. Tüm cep telefonları ile uyumlu olan bu sanal gerçeklik gözlüğünü satın almak isteyenler için iki opsiyon mevcuttur. İsterseniz kendiniz yapabilir ya da yapılmış olan bu ürüne sahip olabilirsiniz. 50 TL veya tasarımına göre daha yüksek fiyatlara bulabileceğiniz bu ürün ile sanal gerçeklik dünyasına küçük bir adım atabilirsiniz.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü
Google Cardboard

SPACEWALKER VR

Türkiye’nin ilk yerli üretim sanal gerçeklik simülatörü olan bu ürün eğitim, sağlık, eğlence, özel sektör ve askeri eğitim alanlarında kullanılır. Kullanıcının ayak hareketlerini algılayan basınç sensörlerine sahip bu sanal gerçeklik ürünü diğer rakiplerine göre farklı bir deneyimi sizlere sunar.

spacewalker vr 2.0 1
Spacewalker VR

Koşu bandı, yürüyüş, joystick kumandasında bulunan; giriş, ateş, dönüş, yukarı ve sağ sol gibi farklı fonksiyonlara sahip bu ürün, kullanıcıların yürüme ve dönüş hızı gibi özellikleri kontrol etmesini sağlar. Ayrıca bu ürün emniyet kemeri ve emniyet halkası ile sizlere daha güvenli bir kullanım olanağı sunar. Farklı marka ve modelde bulunan sanal gerçeklik gözlüklerini destekleyen bu platforma 53.500 TL gibi bir fiyata sahip olmak mümkündür.

Elif Beyza Karpuz

Ben Elif Beyza, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik 4. sınıf öğrencisiyim. Yeni medyaya olan merakımı içerik yazarak değerlendirmek için SEO odaklı yazmaya dair kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Okuduğum bölümün yanı sıra şuanda ikinci üniversite olarak Anadolu Üniversitesi'nde Web Tasarımı ve Kodlama bölümü ön lisans öğrencisiyim.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu