Güncel

SEC Elon Musk Hakkında İnceleme Başlattı

Elon Musk son zamanlarda Dogecoin olarak adlandırılan ve tamamen shitcoin sınıfında yer alan kripto para hakkında manipülatif açıklamalarda bulundu. Coin’i adeta oyuncak etti ve ani yükseliş ve düşüşler yaşamasına neden oldu. Tabi bu durum Dogecoin’in oldukça popüler bir coin olmasını sağladı. Hatta bir ara Coinmarketcup listesinde ilk 10’a girmeyi başardı. Fakat bu manipülatif açıklamalar ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun da (SEC) gözünden kaçmadı. Zira SEC Elon Musk hakkında inceleme başlattı iddiası gündeme bomba gibi düştü.

SEC Elon Musk Hakkında İnceleme Başlattı
SEC Elon Musk Hakkında İnceleme Başlattı

Bu Musk’ın İlk Vukuatı Değil

Bir dönem Tesla hisseleri şu anki değerinden oldukça aşağıdaydı. O zamanlar Twitter hesabından bir açıklama yapan Elon Musk Tesla hisselerini halka kapatacağını iddia etti ve hisseleri 420 dolardan alacağını açıkladı. Tabi o zamanlar değeri 420 dolardan çok aşağıda olan Tesla hisseleri aniden yükseldi. Bu olay sonunda bu günküne benzer bir olay yaşandı ve SEC Elon Musk’a dava açtı.

Dava sonucunda ise Tesla şirketine ve Elon Musk’a 20’şer milyon para cezası ve Elon Musk’a Tesla yönetiminde bulunamama cezası geldi. Buna ek olarak SEC bunun benzeri bir olayın tekrarında Musk’a ağır cezalar vereceğini açıkladı. Bu konuda açıklama yapan Elon Musk ise SEC’e saygı duymadığını açıkladı. Davanın gerçekten açılıp açılmayacağını açılırsa ne gibi sonuçları olacağını hep beraber göreceğiz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu