Güncel

Sessiz Rüzgâr Türbini Teknolojisi

Kentsel bölgelerde kullanmak için uygun boyutta tasarlanan küçük rüzgâr türbinleri, bu zamana kadar daha büyük boyutlarda olan ve kırsal alanda kullanılan rüzgâr türbinlerinin gölgesinde kaldı. Bunun sebebi yatırım getirisinin düşük olmasına ve enerji üretirken çıkardığı gürültünün bir ev sahibi için çok fazla olmasına bağlanabilir.

Sessiz rüzgar türbini
Sessiz rüzgar türbini

The Archimedes ismine sahip olan Hollandalı yenilenebilir enerji şirketi, gürültü ve enerji dönüşümü için çok daha verimli bir rüzgâr türbini ile bu iki sorunu da çözmeye çalışıyor. The Archimedes şirketinin CEO’su Richard Ruijtenbeek, bu rüzgâr türbinleri ile güneş panelleri de kullanıldığında normal bir elektrik şebekesi kullanmaya gerek kalmayacağını belirtiyor. Ruijtenbeek, “Rüzgâr olduğu zamanlar rüzgâr türbinini, güneş olduğu zamanlarda güneş enerjisini kullanabilirsiniz.” diyor.

Yeni Rüzgâr Türbini: Liam

The Archimedes şirketi, yeni küçük rüzgâr türbini Liam F1’in bir evin ortalama enerji kullanımının yarısını karşılamaya yetecek kadar enerji üretebileceğini belirtiyor. Bu türbinin yaratıcısı Marinus Mieremet, güç çıkışının rüzgârdan yararlanılabilecek maksimum enerjinin (teorik olarak) yüzde sekseni olduğunu söylüyor.

Liam F1’in bıçakları nautilus kabuğu şeklinde tasarlanmış. Bu tasarım, çok az ses çıkarmasına rağmen yüksek miktarda enerji üretmeye olanak tanır. The Archimedes şirketi ek olarak teknelerde ve daha küçük araçlarda güç sağlamak amacıyla LED lamba direklerine sığabilecek daha küçük rüzgâr türbini tasarımları üzerinde de çalışıyor. Liam F1’in icat edilmesinden saha testlerine kadar geçmişiyle ilgili The Arcimedes’in paylaştığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

The Archimedes’in Liam F1’i

Teknolojik gelişmelere ilişkin ilgi çekici haberleri öğrenmek için Teknotomy Güncel kategorisini takip edebilirsiniz.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Yorum

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu