Dijital Pazarlama

Shopify’da Black Friday Heyecanı Başladı

Yüz binlerce küçük online perakendeciyle iş birliğini sürdürerek Shopify‘da Black Friday’e her yıl olduğu gibi hazırlanıyor. Ancak bu yıl, önceki yıllardan farklı bir yıl olacağa benziyor. Çünkü pandemi süreciyle fiziksel perakendeciler de gelir elde etmenin yeni yollarını arayarak Shopify’a yöneliyor. Bu yıl Heinz, Chipotle ve Schwinn gibi büyük markalar Shopify’ın e-ticaret yazılımını ilk kez kullanacak.

Shopify'da Black Friday Heyacanı
Shopify'da Black Friday Heyecanı Başladı 1

E-ticarete olan yönelimin artmasıyla eMarketer bu yıl Black Friday’deki online harcamaların yüzde 39 artarak 10,2 milyar dolara çıkacağını tahmin ediyor. Shopify’ın başkanı Harley Finkelstein da COVID-19 salgınıyla e-ticarete geçişin on yıllık bir hız kazandığını ve trendlerinin birçoğunun kalıcı olacağını söylüyor.

Shopify’da Black Friday ile Büyüme Bekleniyor

Harley Finkelstein salgın sırasında büyük, köklü markaların çoğunun ilk kez doğrudan tüketiciye gitmeyi seçtiğini ve bunu da Shopify ile yaptığını belirtiyor. Haziran ayında Chipotle, Shopify’da sanal bir çiftçi pazarını tanıtarak aslında tedarik zincirinin bir parçası olan çiftçilerin doğrudan tüketicilere et, süt ve diğer ürünleri satmasına olanak tanıdı.

Finkelstein, brüt ürün hacmi açısından Shopify Plus’ın şirketin en hızlı büyüyen segmenti olduğunu söyledi. Ayrıca Black Friday döneminde strateji ve pazarlama planlamasında müşterilere yardımcı olunması için bin kişilik bir destek ekibi olduğunu belirtti.

Shopify, kendi kategorisindeki en büyük şirket durumunda ancak küçük rakipleri de kayda değer bir büyüme gösteriyor. Ancak analistler Shopify’da Black Friday ile daha da büyüme olacağını ve dördüncü çeyrekte yüzde 78’lik bir büyüklüğe ulaşacağını düşünüyor.

 Finkelstein’da büyük markaların Shopify’a ek bir ivme sağladığını, küçük işletmelerin ise şirketin motoru olmaya devam ettiğini söylüyor. Ayrıca Shopify, Gün Geçtikçe Amazon’a Meydan Okuyor isimli yazımızda da Shopify’ın gün geçtikçe popülaritesinin arttığını daha önce belirtmiştik.

Kaynak
Shopify is rushing to prepare big retailers, restaurants and grocers for the post-Thanksgiving boom

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu