Girişim YatırımTeknotomy Dosya

İnternetten Sıfır Bütçe İle Para Kazanma Yöntemleri

Son dönemlerde oldukça popüler iş haline gelen internetten satış yapmak artık herkes için bir istek haline gelmiş bulunmakta.

Eğer siz de internetten satış yaparak para kazanmak istiyorsanız bu yazıdan sonra sıfır bütçe ile internetten ürün satışı hakkında doğru ve ayrıntılı bilgi sahibi olacaksınız.

Yazıda internetten ürün satarken tüm yapmanız gerekenleri sıralı bir şekilde bulabileceksiniz. Ürünü temin etme, satacak yer bulma, müşteriye ulaşma vs. gibi bu konu hakkındaki tüm sorularınıza yanıtı Teknotomy Dosya yazımızda.

Para Kazanma
İnternetten Para Kazanma

Ne ve Nereden Ürün Satılabilir?

İnternet üzerinden satış yaparak sıfır bütçe ile para kazanma kararını aldınız ama ne satacağınızı bilmiyorsunuz. İşte o zaman ilk hedefiniz ne satacağınızı bulmak! Bu konu hakkında dikkat etmeniz gereken en önemli konu satacağınız ürünü çok iyi bilmenizdir. Bu sayede karşılaştığınız sorunlara daha kolay çözüm bulabilirsiniz. Anlamadığınız, yabancı olduğunuz veya satacağınız ürün hakkında hiçbir fikrinizin olmadığı alanlara girmemeniz sizin daha iyi olacaktır.

Satacağınız ürün emek harcayarak ürettiğiniz herhangi bir ürün olabileceği gibi imalat yapan birinden temin ettiğiniz bir ürün de olabilir. Eğer kendi ürettiğiniz bir ürün satmıyorsanız işleri çok büyütmeden çevrenizdeki ufak tefek dükkanlar ile anlaşmak ilk etapta mantıklı bir yaklaşım olacaktır. Siparişler başladığında gidip oradan satın alıp teslimatı gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi ürünü satacağınızı buldunuz ve ürünün teminatı gibi her şeyi hallettiniz. Şimdi sıra ürün satabileceğiniz bir platform bulmaya geldi.

Instagram & Facebook

Instagramdan Satış Yapmak

Para Kazanma
İnstagramdan Para Kazanma

Ürün, Instagram hesabınız hazır ancak hiç takipçisi bulunmayan bir hesap ile nasıl para kazanabilirsiniz?

Size herkesin aklına gelen sıradan bir yöntem olmuş reklam verip takipçi geliştirin sözünü söylemeyeceğiz elbette.

Öncelikle size reklam verin, hesabınızı büyütün sonra Instagramdan satış yapmaya başlayın ve paraya para demeyin gibi hayal satan birisini gördüğünüz an eğer video ise çıkmanızı yazı ise hemen siteyi kapatmanızı öneririz.

Reklam verip bir hesabı geliştirmek en az ortalama 1 – 2 Bin TL ile oluyor ve bu parada herkes de bulunmuyor. Bizim burada hedeflediğimiz şey olabildiğince az para harcayarak bu işi yapmak.

Maddi durumunuz yoktur. El emeğiniz ile ürettiğiniz bir ürünü insanlara ulaştırmak istiyorsunuzdur. İşte tam bu durumda en çabuk sürede kendinizi geliştirip size lazım olan hedeflediğiniz kitleye ulaşma yöntemi önce o kitlenin takip ettiği hesapları bulmak. Ama öncelikle Instagramınızı düzenlemek şart! Mantık çerçevesinden bakıldığında amatör bir hesaptan kim neden alışveriş yapsın ki?

Sıfır Bütçe İle Profosyonel Bir Instagram Satış Hesabı Hazırlamak

Para Kazanma3
Sıfır Bütçe İle Para Kazanma

Öncelikle yapmanız gereken şey kendinize güzel, telaffuzu kolay, akılda kalıcı bir kullanıcı adı bulmak. Daha sonra bulduğunuz bu kullanıcı adı ile ilişkili güzel çok basit durmayacak bir profil resmi veya logo tasarlamanız da şart. Çünkü insanlar sizi daha çabuk tanısın ve akılda kalıcı olun.

Eğer bu işlerden anlamıyorsanız size önerimiz bu işlerle alakalı ortalama 5 10 sayfanın logosuna bakıp ortaya karışık bir şeyler çıkarmanız olacaktır.

Güzel bir isim ve logo işini hallettiğimize göre sırada kullanıcı adınız ile aynı yada benzer bir mail hesabı oluşturmak ve açtığınız mail hesabını Instagram sayfanıza eklemek.

Daha sonra güzel, resmi ve güvenilir bir biyografi hazırlamanız gerekecektir. Tüm bunları da yapıp bitirdikten sonra bir Facebook sayfası açarak Instagram sayfanızı işletme hesabına alabilirsiniz.

İletişim seçenekleri için eğer imkânınız varsa bir numara ekleyerek WhatsApp üzerinden müşteri ile iletişime geçmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Artık tamamen profesyonel bir hesabımız var içerisine de satacağınız ürününüzün detaylı resimlerini çekerek paylaşmalısınız. Güzel bir açıklama metni oluşturmalı ve mutlaka alanınız ile alakalı etiket kullanıp konum girmelisiniz.

Fotoğraf düzenleme için size önereceğimiz uygulamada PicsArt’dır.

Para Kazanma
Para Kazanmak İçin Fotoğraf Düzenleme Uygulaması

Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra artık elinizde müşterisini bekleyen içerisinde ürünlerin resmi olan iletişim seçenekleri olan profesyonel bir hesap var. Hesabınıza eş dost davet ederek de 50 100 takipçi yapmanız gelişmenize oldukça faydası olacaktır.

Sırada müşteriye ulaşmak için yapmanız gereken yöntemler var. Öncelikle bu yöntemlere geçmeden en az 1000 adet aktif takipçinizin olması gerekir. Ürünlerinize düzenli olarak yorumlar beğeniler gelmeye başlamadan tam anlamı ile para kazanmanız zor olacaktır. Fakat pes etmeden, usanmadan hesabınızı geliştirmeye devam edin. Bunu bir yatırım olarak düşünebilirsiniz.

Instagram Aktif Olarak Hesap Büyütme Yöntemleri

En zor ama en güzel ve kaliteli takipçi arttıran en önemli yöntemlerden bir tanesi bu yöntemdir. İlk öncelikle kendi alanınızda satış yapan başka sayfalar bulmalısınız. Daha sonra o sayfanın gönderilerini beğenenlere takip isteği yollamanız lazım. Yapmanız gereken en önemli husus, beğenenlere istek atmak olacaktır takipçilerine değil. Çünkü bize sürekli aktif beğenen yorum yapan bir kitle lazım. Bu kısım çok önem taşıyor.

Takip isteklerini attığınız sırada dikkat etmeniz gereken bir konu var. İnstagramın bu konuda bazı sınırları olduğu için saat başı 50 kişiye istek atarak günde en az 500 kişiye istek atmalısınız.

İstekleri attınız 10’da 1 oranında dönüş olacaktır yani 500 kişiye attıysanız ortalama 40 50 kişi sizin sayfanızı takip edecektir. Bu rakam çok iyi değil ama yeterli sayıya sahip.

Bu yöntemle ortalama 1 ay sabrederek bu işlemi yapmanız lazım. Her gün düzenli olarak 500 kişiye istek attığınızı varsayarsak 30 günde 15 Bin kişiye istek atmış olacaksınız. Fakat bu mümkün değil.

Instagram bu konuda biraz hassas politikalar içeriyor. En fazla 7 bin kişiyi takip etmenize olanak sunuyor. Bu yüzden ortalama 2 hafta da 7 bin kişiyi takip ederseniz eğer 1 hafta da onları yavaş yavaş takipten çıkarırsınız. Daha sonra da 3 4 bin kişi daha takip edip onları da çıkarsınız ve bu işlemi tamamen bitirmiş olursunuz.

Yani özetle en az 10 bin kişiye davet amaçlı istek atıp 1 ay içerisinde hepsini takipten çıkarınız. Takip edilen sayınızı 10 ila 50 arasına düşürünüz. O 50 kişi de alanınızla alakalı büyük sayfalar veya fenomenler olmasında sakınca yoktur.

1 Ay Sonunda Elde Edilen Sonuç

Takip ettiğiniz 10 bin kişiden en iyi ihtimalle bin kişi dönüş yapıp tamamen kendi isteği ile sayfanızı beğenip takip edecektir. Bu bir ay içerisinde başka yollardan da takipçi kazanacağınız için 1 ayın sonucunda en az elinizde bin tane aktif takipçi olacaktır. Hatta o 1 ay da sipariş alıp ufak ufak kazanmaya da başlayacaksınızdır.

Daha sonra ister bu yöntem ile devam edin, ister akışına bırakın, isterseniz 2 – 3 ayın sonunda ortalama 2 – 3 bin takipçiyi geçince hesabınıza bot takipçi satın alarak 10 bini geçirin. Bu tamamen sizin isteğinize bağlı ama bizim önerimiz en fazla 2 – 3 ay içerisinde 10 bin takipçiyi bot takipçi ile ya da aktif olarak ne yapıp ne edip geçmeniz olacaktır.

10 bin takipçiyi geçmeniz önemli çünkü 10 bin üzerine çıkıldığında Instagramın yukarı kaydırma özelliği açılır. Böylece diğer satış yöntemleri ile Instagramdaki kitlenizi birleştirip çok daha güzel işler yapmanıza imkân sağlayacaktır. Ayrıca 10 bin üstü hesaplar müşteriye de güven verir. Fakat kesinlikle en az 2 3 bin organik takipçiye ulaşmadan bot satın almayın.

Evet Instagramdan ürün satmak öyle sanıldığı gibi kolay değil. Sizlere gösterdiğimiz adımları teker teker uygulayıp sabırla çalışırsanız en fazla 2 ila 3 ay içerisinde düzenli bir gelire sahip olacaksınız. Ayrıca bu kısmı atlamadan birde size bir ipucu verelim. Mutlaka gelirinizin ufak bir kısmını reklam ücreti için ayırın ve Instagramın kendisine düzenli olarak reklam verip sipariş alın ve takipçi kazanın. Böylece işinizi büyüteceksiniz.

Dolap & Zebramo & Gardrop

Bu internetten satış yapma siteleri zaten hazır bir şekilde sizin ürününüzü satmanıza olanak sağlıyor. Yani eğer yukarıda anlattığım gibi Instagram ile uğraşmak istemiyorsanız direk buradan da satış yapabilirisiniz. Siz yine de Instagram ile bu platformları birleştirin hatta ve hatta bir sonraki satış yöntemini de Instagram ile birleştirirseniz takipçileriniz çok güvenli bir şekilde alışveriş yapacaktır buda kesinlikle satış rakamlarınızı üst düzeye taşıyacaktır.

GittiGidiyor &  Shopier 

Bir gerçektir vardır ki ürün alan insanların birçoğu kapıda ödeme tercih etmektedir. Aslında bu yöntemin en güvensiz yöntem olduğunu pek çok insan bilmemektedir.

Tabi birde bunun farkında olan bir alıcı kitlesi var. Sizde eğer işinizi daha da profesyonelleştirmek istiyorsanız özellikle Shopier üzerinden ürünlerinizi kredi kartı ödemesi ile satarak alıcılar için çok daha güvenli bir ödeme sistemi oluşturmalısınız. Buda kesinlikle ve kesinlikle sizin satış miktarınızı hiç tahmin etmediğiniz noktalara ulaştıracaktır.

Ben kapıda ödeme siparişi vermem diyenler de sizden ürün alacağı için hem kapıda ödeme isteyen hem de kredi kartı ile ödemek isteyenlere iki yolu da sunacağınız için buda size hem güven hem de müşteri getirecektir.

Sahibinden & Letgo

Bu seçeneği en sona almamızın sebebi eğer siz kargo işlerinden pek anlamam havale, internet, Instagram vs. hiçbir şey yapamam diyorsanız bu iki platformda bu iş için çok uygun. Tabi burada da şehir dışından alıcı çıkacaktır. Fakat bu karar da tamamen size kalmış. İkinci el ürün alıp satmadığınız sürece yukarıdaki yöntemleri kullanmak sizin daha çok yararınıza olacaktır.

Ama ikinci el değil de sıfır ürün satacaksanız bizim size tavsiyemiz böyle bir iş için kesinlikle internetin gücünü kullanmanızdan yöne olacaktır. Çünkü hem şu an da hem de gelecekte var olacak bir satış tekniği ve emin olun rakip ne kadar çok gözükürse gözüksün hala bunun için geç değil. 5 sene sonra bu mecra da güzel yerlere gelmek, güzel paralar kazanıp rahat bir hayat sürmek istiyorsanız size kesinlikle bu günlerden bazı riskleri almanızı ve bazı uğraşlara girerek kendinize yer edinmenizi öneririz.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu