fbpx
Güncel

Snapchat Ariel AI Şirketini Satın Aldı

Snapchat Ariel AI isimli İngiliz yapay zeka Start Up’ını satın aldı. Business Insider, Snapchat’in dünya çapında tanınan ana şirketinin Arieal AI’ı satın aldığını duyurdu ve bu haberin birçok medya evi tarafından doğrulandığını söyledi. Snap, medya kuruluşlarına Ariel AI’ı geçen yıl yani 2020’nin sonunda Londra’daki bilgisayar vizyonuna katıldığını söyledi. Ariel AI, Google ve Facebook’un eski çalışanları ve araştırma bilimcisi Iasonas Kokkinos ve baş teknoloji sorumlusu tarafından 2018’de Londra’da kuruldu.

Snapchat Ariel AI Satın Aldı
Snapchat Ariel AI Satın Aldı

Snapchat Ariel AI Şirketini Neden Satın Aldı

Ariel AI şirketinin temel amacı, AI’nın artırılmış gerçeklikle ilgili özellikler oluşturmak olan bilgisayar vizyonu kategorisine odaklanmaktır. Yapay zeka, temelde bir makinenin tasvir ettiği bir zeka olarak tanımlanır. Artırılmış gerçeklik ise gerçek fiziksel dünyaya bilgi ve dijital içeriği yerleştiren bir teknoloji olarak tanımlanabilir. Şirket, yazılımlarının fiziksel dünyada 3 boyutlu insan algısına izin verdiğini ve aynı zamanda mobil cihazlarda yeni nesil tüketim deneyimini kullanıcılarının yaşamasını sağladığını söyledi.

Snapchat Artırılmış Gerçeklik
Snapchat Artırılmış Gerçeklik Konusunda Kendini Geliştirmek İstiyor

Air Street Capital’deki yapay zeka yatırımcısı ve yıllık yapay zeka durumu raporunun ortak yazarı olan Nathan Benaich, Arieal AI’ı hangi şirketin alacağı konusundaki ilk bahsinin Snapchat olduğunu ve şirketi bu nedenle satın aldıklarını düşündüğünü söyledi. Arieal AI, cihaz üzerinde 3B ağ yapısına odaklanarak verimli pil kullanımıyla artırılmış gerçeklik konusunda yetenekli iş gücüne sahiptir.

Snapchat Ariel AI’ın sahip olduğu bu tür bir teknoloji ile kamerasını daha akıllı hale getirmek ve kullanıcılarına gerçek dünyada daha iyi bir deneyim yaşatmak için artırılmış gerçeklik özelliğini geliştirmek istiyor. Snap’in Ariel AI’ı ne kadar satın aldığı henüz bilinmiyor. Ancak milyonların tek hanede olması bekleniyor. Çünkü Snapchat’ten önce Ariel AI’ın yatırımcılarından 1,1 milyar dolar fon sağlandı.

Kaynak
SnapChat's Parent Company Bought An AI Startup Called “Ariel AI” to Improve Its Augmented Reality Features

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu

Tek Tık Haber Platformu

Teknotomy Haber Bültenine Üye Olmak İstermisiniz?