Android

Snapdragon 875 İşlemci

Önümüzdeki ayın başlarında tanıtım yapılması planlanan Snapdragon 875 işlemci ile ilgili yeni bilgiler sızdırıldı. Sızıntılar ile sürekli gündeme gelen Digital Chat Station, Weibo’da birkaç özellik yayınladı.

Snapdragon 875 İşlemci Özellikleri
Snapdragon 875 İşlemci Özellikleri

Snapdragon 875 İşlemci Özellikleri Nelerdir?

Snapdragon 875 1 adet 2.84 GHz Cortex-X1, 3 adet 2.41 GHz Cortex-A78 ve 4 adet 1.8 GHz Cortex-A55 çekirdek ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Ayrıca 5nm teknolojisiyle üretileceği söylenen işlemcinin, Adreno 660 GPU ile gelmesi de söylentiler arasında yer alıyor. Cortex-A78 teorik olarak Cortex-A77 modelinden yüzde 22 daha fazla performans gücüne sahip.

İşlemcinin performans açısından rakiplerini geride bırakacağına kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca işlemcinin düşük güç tüketimi odaklı olması da beklentiler arasında bulunuyor. 2020 yılının şubat ayında X60 modem tanıtımı yapılmıştı, yeni işlemcinin ise X60 5G modem ile gelmesi bekleniyor.

2021 yılında piyasaya sürülecek amiral gemisi modeller Snapdragon 875 ile kullanıcıların karşısına çıkacak. Mobil işlemci piyasasında daha fazla yer edinmek isteyen Samsung, Exynos işlemcilerini Çinli üreticilere satma çalışmaları yürütüyor. Samsung’un hedefi kısa vadede gerçekleşmiş olursa Snapdragon ile Exynos işlemcilerinin rekabeti daha net bir şekilde görülecektir.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu