Android

Sony Akıllı Telefon’da Açık Ara Zirvede

Akıllı telefon piyasasında kamera sensörü bu yılın yarısına kadar %15 oranında büyüme kat etti ve bu akıllı telefonların zirvesinde ise Sony akıllı telefon sektöründe açık arayla zirvede yer aldı. Covid-19 salgınının ekonomiye büyük oranda etkilemesine rağmen akıllı telefon kamera sensörü piyasası 2020 yılının ilk altı ay içerisinde %15 oranında büyüme gösterdi.

Sony Akıllı Telefon Sektöründe Açık Ara Zirvede
Sony Akıllı Telefon Sektöründe Açık Ara Zirvede

6 aylık süreç boyunca toplamda 6.3 milyar dolar gelir elde etti. Sony markası piyasa pazarındaki %44 oranında payı ile rakip olduğu tüm telefon markalarını geride bırakarak birinci sırada yer aldı. Fakat telefon sektöründeki zorlu rekabet Sony’nin gelirinin düşmesine neden oldu. Bu rekabet çekişmelerinde Sony’nin en büyük rakibi Samsung %32 pay ile 2. sırada ye aldı. 3. sırada ise OmniVision firması yer aldı. Sony ise bu çekişmeli pazarda birinci sırada liderliğini koruyarak zirvede yer alma konusundaki kararlılığını ortaya koymuş oldu.

Sony Kamera Çeşitleri Oldukça Beğeniliyor

Kamera sistemleri 64MP ve 108MP yüksek çözünürlüklü sensörlere sahip olan telefonlara olan talep artarak satışların yükselmesine sebep oldu. Bunun yanı sıra 8MP ve 2MP özellikli sensörlerin de pazarda çok fazla rağbet gördüğünü söylemek yerinde olacaktır. Bu nedenle Sony marka telefonların bu sektör pazarında lider olması aşikâr bir durum. Bu durumda genelleme yapacak olursak; markaları kamera özellikleri açısından ele aldığımızda Zeiss ve Leica gibi markaların daha başarılı işler yaptığını, ancak Sony’nin Pazar lideri olmasını engelleyemediklerini görülmekte.

Sony firmasının üretim tesislerine 24 saat aralıksız çalıştırmasına rağmen siparişlerini yetiştirmekte zorluk çektiğini ve üretimi artırarak talepleri karşılamak amacı ile önümüzdeki yıl yeni üretim firmalarını kurmayı hedeflediği de gelen haberler arasında. Güncel olarak piyasaya sürülen akıllı telefonların hemen hepsinde ikiden fazla kamera bulunması bu sektörün büyümesinde ve satışlarının çoğalmasında etken rol oynadı.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu