Güncel

Sosyal Medya Platformları İçin Son 1 Hafta

Resmî gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan sosyal medya yasası ile ülkemizde faaliyet gösteren yabancı uyruklu sosyal medya platformlarına temsilcilik açma zorunluluğu getirildi. Bu yasa ile getirilen zorunluluklarla ilgili platformların ilgililerine verilen süre 1 hafta sonra doluyor. Yasa gereği uymayan şirketler idari para cezası ile karşı karşıya kalacak.

Sosyal Medya Platformları
Sosyal Medya Yasası için Verilen Sürenin Bitmesine 1 Hafta Kaldı

Sosyal medya platformları, yasanın gerekliliklerini yerine getirmek için 3 Kasım 2020 tarihinde yapılacak olan ABD seçimlerini ve CHP tarafından Anayasa Mahkemesi’ne edilen itirazın sonuçlanmasını beklemek istediklerini açıklamıştı. Ancak belirtilen tarihler konusunda bir değişiklik yapılmadı.

Sosyal Medya Platformları Yasaya Uymazsa Ne Olacak?

Sosyal Medya Platformları
Şirketler Hala Yasanın Gerekliliklerini Yerine Getirmedi

Sosyal medya yasasında belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyen sosyal medya platformlarına başlangıçta 10 Milyon Türk Lirası idari para cezası uygulanacak. Cezanın tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde yükümlülüklerin hala yerine getirilmemesi durumunda ise şirketler 30 Milyon Türk Lirası idari para cezasına maruz kalacak.

İdari para cezasının ikinci kez verilmesinden sonraki 30 gün içerisinde şirket yükümlülüklerini hala yerine getirmediği takdirde Türkiye’den herhangi bir reklam alamayacak. Cezalardan sonraki 3 ayda yükümlülükler hala yerine getirilmezse Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) platformların sitelerine erişim için sağlanan bant genişliğini daraltmak için mahkemeye başvuruda bulunacak.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu