Güncel

Sosyal Medya Şirketlerine Verilen Süre Son Buldu

Türkiye de bir çok tartışmaya sebep olan sosyal medya yasası 1 Ekim itibari ile yürürlüğe girdi. Yasa ile birlikte günde 1 milyondan fazla kullanıcı bulunduran internet platformlarına Türkiye’de temsilci açma zorunluluğu getirildi. Hatta sosyal medya şirketlerine verilen süre bu gün itibari ile son buldu. Gelen haberler ise tedirginlik yaratacak cinsten. Çünkü gelen bilgilere göre sadece Rusya merkezli sosyal medya şirketi VK Türkiye için temsilci belirledi.

Sosyal Medya Şirketlerine Verilen Süre
Sosyal Medya Şirketlerine Verilen Süre

Yasaya göre temsilci belirlemeyen sosyal ağ şirketleri bu gün itibari ile idari para cezası ile karşı karşıyalar. Bu ceza ilk etapta 10 milyon TL ikinci etapta 30 milyon TL üçüncü etapta reklam verememe cezası olarak belirlendi. Bundan sonra temsilcilik açılmaz ise internet bant genişliği ilk etapta yüzde 50 son etapta ise yüzde 90 kısaltılacak.

Sosyal Medya Şirketlerine Verilen Süre
Sosyal Medya Şirketlerine Verilen Süre

Temsilcilik Açmayan Sosyal Medya Platformları Hangileri?

Konu ile ilgili açıklama yapan  Prof. Dr. Yaman Akdeniz daha öncede belirtiği gibi Facebook’un Türkiye için temsilcilik açmadığını şu ana kadar sadece VK’nin temsilcilik ataması yaptığını söyledi. Yaman Akdeniz her şeyin 6 ay içinde netlik kazanacağını da belirtti.

Akdeniz’in konuyla ilgili yaptığı açıklamada dikkat çeken detay ise sosyal ağ şirketlerinin temsilcilik açmama durumlarında devletin geri adım atmak zorunda kalabileceğini söylemesi. Bunun nedeni ise şirketlerin bağımsızlıklarının tehlikeye gireceğini düşünmeleri.

Yaşanan olaylardan anında haberdar olmak için Teknotomy Güncel bölümüne bakabilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu