Influencerlar

Influencer’lar Sadece Popüler Uygulamalarda Mı?

Popüler sosyal medya uygulamalarından sıkılıp yeni arayışlarda olanlar için alternatif sosyal medya uygulamalarını tanıttık. Bahsettiğimiz uygulamaların pek çok açıdan kullanıcıların beklentisini karşılasa da insanların akıllarında soru oluşturabiliyor. Örneğin belirli bir kitleye ulaşıp para kazanan influencer’lardan olmak için kullanıcılar Facebook ya da Instagram’da olmaları gerektiğini düşünüyor.

Dolayısıyla kullanıcılar daha küçük ağlarda geniş kitlelere ulaşabileceklerine inanmıyor. O yüzden insanlar, her ne kadar popüler sosyal medya platformlarından bıkmış olsa da o uygulamalardan kopamıyor. Şimdi bu algıyı yıkmak için alternatif sosyal medya platformlarında geniş takipçi kitlesi elde ederek influencer olmuş üç örnek sunuyoruz.

1- Ello Influencer’ı: Kakao Rae

Cocoa Rae kendisini, eşsiz ve farklı insanların büyüleyici portrelerini yaratan ve onların gerçek özünü yakalan bir görsel sanatçı ve fotoğrafçı, şeklinde tanıtıyor. İlgi alanı olan sanat onu Pinterest, Instagram veya başka büyük bir sosyal medya platformu ile ünlü olabilirdi. Ancak Rae, kendisine sosyal medya platformu olarak Ello’yu seçti. Üstelik seçtiği ağda çok iyi bir kitle edindi.

Ello Influencer'ı
Ello Influencer’ı Kakao Rae

Amacı vücut pozitifliğini ve kendini sevmeyi destekleyen yeni bir fotoğraf stili yaratmak olan Rae, Ello’da 1,1 milyon izlenme sayısına sahip. Pigment Serisi adlı bir yıllık portre dizisi üzerinde çalışan sanatçı; her portre, konunun gerçek özünü yakalar diyor. Cocoa Rae’nin profilini buradan inceleyebilirsiniz.

2- Minds’ta KiBLS

KiBLS
KiBLS

Sosyal medya işçiliğine karşı çıkanlardansanız Minds tam size göre bir platformdur. Bu platformun influencer’larına örnek olarak KiBLS’i veriyoruz. KiBLS, Alman bir multimedya sanatçısı ve şairdir. Sayfalarının açıklamasında “Etkileyici 3D grafiklerle karıştırılmış şifreli, derin, ilham verici ve düşündürücü şiirler” yazıyor. KiBLS’ın platformda 8 binden fazla takipçisi var ve görüntülenme sayısı 2,97 milyona ulaşmış durumdadır.

3- EyeEm’de Sinan Sağlam

EyeEm'de Sinan Sağlam
EyeEm’de Sinan Sağlam

Reklamlar olmadan alternatif bir sosyal medya ağından para kazanamayacağınızı düşünüyorsanız, Sinan Sağlam yanıldığınızın kanıtıdır. Markanız veya yaptığınız iş için çektiğiniz pozlarla para kazanabilirsiniz. Berlinli fotoğrafçı Sinan Sağlam tam olarak bunu gerçekleştirenlerden biridir. Sağlam, çekmiş olduğu fotoğrafları EyeEm’de yayınladı. Ardından çekmiş olduğu fotoğraflardan para kazanmaya başladı. Üstelik EyeEm’de Sinan Sağlam’ın bunu nasıl yaptığıyla ilgili bir blog yazısı da bulunuyor.

Kaynak
6 Alternative Social Media Platforms to Consider

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu