Güncel

Sosyal Medya Yasası Resmî Gazetede Yayımlandı

Gündemi bir süre meşgul eden sosyal medya yasası 1 Ekim 2020 tarihi ile yürürlüğe girdi. Ülkemizde faaliyet gösteren bütün sosyal ağlara, Türkiye’de bir temsilci bulundurma zorunluluğu getirildi. Ayrıca sosyal ağlara bazı yasal yükümlülükler de bu yasa ile geliyor.

Sosyal Medya
Sosyal Medya Yasası Resmi Gazete’de Yayınlandı

Sosyal Medya Yasası Neleri Değiştirecek?

Sosyal medya yasası ile 1 milyondan fazla kullanıcısı olan yabancı uyruklu sosyal ağlar Türkiye’de temsilcilik açmak zorunda. Bu karara uymayarak temsilcilik açmayan şirketler öncelikle para cezasına maruz bırakılacak. İlerleyen süreçte para cezasının ardından hala temsilciliğin açılmaması durumunda reklam yasakları, bant daraltılması gibi çeşitli yaptırımlar kademeli bir şekilde uygulanacak.

Sosyal medya üzerinden kullanıcıların birbirlerine hakaret etmesinin de önüne geçmek isteyen bu sosyal medya yasası ile tehdit, taciz veya yalan haberler de cezasız kalmayacak. Kişilik hakları ihlal edilenler veya uygunsuz içeriğin kaldırılmasını isteyenler ilgili sosyal medya temsilciliğine başvuracak.

Temsilcilik en geç 48 saat içerisinde başvuruya olumlu veya olumsuz şekilde dönüş yapmak mecburiyetinde. Dönüş yapmayan şirketlere maddi yaptırım uygulanacak. Şirketler bu yapılan şikayetler ile ilgili 6 ayda bir rapor sunmak zorunda. Rapor sunmayan şirketlere de aynı şekilde maddi yaptırım uygulanacak.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu