Güncel

Sosyal Medya Yeme Bozukluğu Olan Gençleri Nasıl Etkiliyor?

Sosyal Medya uygulamaları, Tiktok ve Instagram bir kez daha çevrimiçi bir tartışmada trend oluyor. Bu iki platformun, yeme bozukluğu olan gençleri tetikleyebilecek vücut değiştiren uygulamaların reklamlarını barındırdığına inanılıyor.

Gençler Sosyal Medyadan Nasıl Etkileniyor?
Gençler Sosyal Medyadan Nasıl Etkileniyor?

Sosyal Medya Yeme Bozukluğu Olan Gençleri Tetikliyor

Bu vücut görünümünü değiştiren uygulamalar, tek bir tıklama ile herkesin tüm görünümünü değiştirebilir. İnsanlar bellerinin boyutunu değiştirebilir, uzuvlarının boyutunu değiştirebilir ve hatta kendilerine daha zinde ve sağlıklı görünmeleri için kaslar ekleyebilir. Bu tür vücut değiştirme uygulamaları ve filtreleri, birisinin obez olmasını onaylamadığı ve diğer taraftan birinin zayıf ve akıllı olmasını destekleyerek düzensiz bir zemin oluşturduğu sağlıksız bir ortam yaratıyor.

Sonuç olarak, yemek yeme alışkanlıklarının kötü yönde değişmesi endişe verici bir oranda arttı. Bir Yeme Bozukluğu Charity Seed’e göre, 10-19 yaş arası çocuklar arasında hastalık oranı yaklaşık % 68’e çıktı.

Bu artış, şu anda Sosyal Medya şirketlerinden bu tür sağlıksız ve yararsız mesajları hesaplamalarını ve durdurmalarını talep eden birçok kampanyacıyı alarma geçirdi. Yeme bozukluğu olan insanlar için önde gelen ve ödüllü ünlü avukat Hope Virgo, hem Instagram hem de TikTok’un vücut değiştiren uygulamalara ev sahipliği yaptığı inkar edilemez gerçeğinin bu Yeme Bozukluğu salgınını daha da körükleyebileceği konusundaki endişelerini gösterdi.

Pek çok sağlık muhabiri bu argümana destek verdi, bunlardan biri de Yeme Bozukluğu geçmişi olan ve perde arkası gerçeğini paylaşarak Instagram ve TikTok’ta düzenli olarak vücut pozitifliğini teşvik eden Danae Mercer oldu. Tanınmış bir televizyon ağı olan BBC ile yaptığı röportajda Danae, kişisel deneyimlerinden bu tür uygulamaların Yeme Bozukluğu olan herkesi nasıl etkileyebileceğini anlatabileceğini belirtti. Ayrıca, bu uygulamaların, tüm çabalarını sarf etseler bile, gerçek hayatta ulaşılmaz gibi görünmesini sağlayan şeyler yapabildiğini de sözlerine ekledi.

Bu tür uygulamaların, sosyal medya yaşamlarında vücutlarını değiştirmek için bu uygulamaları kullandıklarında olduğu gibi gençler üzerinde çok fazla gereksiz baskı oluşturabileceğine, ancak gerçek dünyayla yüzleşmek gerektiğinde baskı altında kalacağına inanılıyor. TikTok yönetimi, bu tür reklamların, reklamlar için sağlanan yönlendirmelere aykırı olmamasıyla birlikte, vücut olumlu bir ortamı desteklemek ve teşvik etmek için politikalarını gözden geçirdiklerinden emin olduklarını da ekledi. Geçmişte, sosyal medya platformu, gençler arasında kilo vermeyi ve oruç tutmayı teşvik eden reklamları zaten yasaklamıştı.

Kaynak
Young people with eating disorders are being triggered by the body-editing apps promoted on Instagram and TikTok

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu