Güncel

Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri Var Mı?

Sosyal medyanın olumsuz etkileri var mıdır? Sosyal medya, metin mesajları göndererek ve görüntülü ve sesli aramalara bağlanarak uzak yaşayan arkadaşlarımız ve ailemizle bağlantı kurmamız için bize bir fırsat sunuyor. Üstelik sosyal medya platformlarının çoğu artık iş fırsatları bulmanızı da sağlıyor. Sosyal medyayı kullanmak, çevrimiçi olarak yapılan en yaygın faaliyetlerden biri olarak kabul ediliyor. Raporlara göre, ABD nüfusunun yüzde 95’i sosyal medya kullanımının normal bir durum olduğunu düşünüyor.

Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri
Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri

Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Sosyal medya platformlarının sonsuz faydasının yanı sıra olumsuz etkileri de var. İnsanların Snapchat, Facebook gibi sosyal medya profillerinden bildirim alıp almadığını kontrol etme bağımlılığı, ruh sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Bu durum, bir araştırma yapan ABD’li bilim insanları tarafından kanıtlandı. 120 dakikadan daha kısa bir süre kullanan sosyal medya kullanıcılarının nispeten daha az akıl sağlığı sorunuyla karşı karşıya kaldığı sonucuna varıldı. Bilim insanları, sosyal medya platformlarında günde 5 saatin üzerinde daha aktif olan genç yetişkinlerin, 2 saatten fazla olmamak üzere akıllıca kullananlara göre 2,8 kat daha fazla depresyon yaşama şansına sahip olduğunu fark etti.

Daha önce yapılan çalışmalarda, sosyal medyanın akıl hastalığına sebep olan etmenlerden biri olup olmadığı hiçbir zaman gözlemlenmemiş veya sonucuna varılmamıştı. Bununla birlikte, birçok bilim insanı, akıl hastalığına neden olan şeyin sosyal medya olup olmadığı konusunda hala net bir cevaba sahip değil. Zihinsel hijyenimizi iyileştirmek için sosyal medyayı mı kullandığımıza yoksa sosyal medyanın zihinsel hijyenimizi mi kullandığına karar vermek hala zor. Dolayısıyla sosyal medyanın olumsuz etkileri olduğu kesin olsa da bu durum belli bir noktada kişinin elinde oluyor.

Kaynak
Reports suggest that excessive use of social media plays a crucial role in causing depression

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu