Güncel

SpaceX Mars’ta Kendi Kurallarını Uygulayacak

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan teknoloji devi Elon Musk’ın SpaceX şirketi, kuruluşu için bir zaman çerçevesi belirlenmemiş olmasına rağmen Mars’ta bir şehir oluşturma planı olduğunu açıklamıştı. SpaceX Mars’ta yerleşimin başlamasıyla belirlenecek bir dizi “özyönetim kuralına” bağlı kalınacağını ve uluslararası yasaların tanınmayacağını bildirdi.

SpaceX’in gelecekte oluşturması beklenen herhangi bir koloninin gezegenin yörüngesinde dolanan Starlink uydu filolarını kullanacağı düşünülüyor. Dünya’nın yörüngesine fırlatılmış olan 800’den fazla internet uydusunun ilerleyen yıllarda sayı olarak çok daha fazlasının gönderilmesi planlanıyor.

Elon Musk'ın Şirketi SpaceX Marsta Uluslararası Kuralları Tanımayacak
Elon Musk’ın Şirketi SpaceX Marsta Uluslararası Kuralları Tanımayacak

ABD ve Kanada’nın bazı bölgelerinde ağ kapasitesinin ölçülmesi için beta testleri başlamıştı. Beta testlerinin başarılı bir sonuç elde etmesinin üzerine bu hafta belirli bölgelerde bir Starlink uygulaması devreye girdi. Kullanıcılar, uygulama içindeki kullanım şartlarında, hizmetlerin Kaliforniya Eyaleti’nin kanunlarına göre işleyeceğini ifade ettiler.

SpaceX Mars’ta Uluslararası Yasaları Tanımayacak

Gelecekte insanlığı Mars’a taşıyarak orada bir yerleşim başlatmayı planlayan SpaceX şirketi, uluslararası yasaların orada geçerli olmayacağını bildirdi. Bu durumu bağlayan yasanın ilgili bölümünde, uzay araçlarıyla Mars’a geçilmesiyle tarafların Mars’ı özgür bir gezegen olarak tanıyacağını söylüyor. Ayrıca Dünya merkezli hiçbir yönetimin Mars’ta herhangi bir anlam ifade etmediğinin de kabul edileceğini belirtiyor.

Yasanın bu kısmına bağlı olarak, Mars’ta çıkabilecek anlaşmazlıklar için yerleşimin iyi niyetiyle belirlenmiş özyönetim kurallarıyla çözüleceği söylenebilir. Uzay sistemleri mühendisi olan Erwan Beauvois, bu durumu Earlight Foundation isimli derneğin ortaya koymuş olduğu deklarasyonu anımsattığını söylüyor. Kar amacı gütmeyen Dernek, İnsanlığın Evren’deki Hak ve Sorumlulukları Bildirgesi’nde uzayda herkesin, herkesi özgür kabul etmesi gerektiğini yazıyor.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu