fbpx
Güncel

SpaceX, 2021’de 4 Kişiyi Uzaya Götürmeyi Hedefliyor

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk’ın roket ve uzay mekiği üreten şirketi SpaceX, halktan 4 kişiyi içinde bulunduğumuz yıl bitmeden ücretini karşılayabilmeleri halinde uzaya göndermeyi planlıyor. Şirket, Amerikalı astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşımak için geliştirdiği Crew Dragon uzay aracında sivillerin de yer almasını hedefliyor. Bu uzay aracının 7 yolcuya kadar taşıma kapasitesi bulunuyor.

SpaceX En Yüksek İrtifaya Çıkaracak

SpaceX ile ortaklık yapan uzay turizmi firması Space Adventures, uzaya gidecek olan yolcuların uçuşlarına ne zaman başlayabilecekleri belli olmasa da 5 gün sürecek bu uçuşun 2021 bitmeden gerçekleşmesini planlıyor. Uzaya gidecek olanlar yolculuk süresince Uluslararası Uzay İstasyonu’nu veya başka bir yeri ziyaret edemiyor. Ancak bunun yerine, uzay aracıyla uçacak olan yolculara, yörüngede belli bir zaman geçirme ve daha sonra Dünya’ya geri dönme imkânı sağlanmış oluyor.

SpaceX
SpaceX Uzaya Götürüyor

Space Adventures’ın başkanı Eric Anderson yazılı açıklamalarında bu Dragon misyonunun, daha önce herhangi bir sivil astronotun veya uzay istasyonu ziyaretçisinin çıkmış olduğu irtifanın iki katı yüksekliğe ulaşma kapasitesine sahip özel bir deneyim ve hayatta bir defa karşımıza çıkabilecek türden bir fırsat olacağını belirtti.

“Crew Dragon” uzay mekiğiyle iş insanı Jared Isaacman ve seçilen 3 kişinin, 2021’in sonlarına doğru uzaya çıkması bekleniyor. Eğer bu uçuş başarılı olursa uçuşa katılan yolcular, şimdiye kadar bir sivil vatandaşın çıktığı en yüksek irtifaya ulaşacak ve bu turistlerin, Dünya’nın onlarca yıldır sunulmayan bir görüntüsüne de sahip olacağı anlamına geliyor.  Uçuş ücretinin ne kadar olacağı henüz belli değil ancak tek kişilik koltuğun on milyonlarca dolar değerinde olması bekleniyor.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu

Tek Tık Haber Platformu

Teknotomy Haber Bültenine Üye Olmak İstermisiniz?