Güncel

Spot Robot Köpek Çernobil’de

Spot robot köpek Çernobil’de. Nükleer santrallerin ne kadar tehlikeli olduğunu yıllar önce Çernobil felaketinde insanoğlu acı bir şekilde tecrübe etti. Üzerinden yıllar geçse de hala araştırmacıların merak konusu olan Çernobil, yeni bir araştırmaya daha konu oluyor.

Ancak Çernobil üzerinde araştırma yapmak, tehlikeli olduğundan farklı arayışlara yönelen Bristol’un Araştırma Merkezi bu araştırmayı yapmak için Spot robot köpeğini tercih ediyor. Geçtiğimiz günler de geliştiricileri tarafından yeni özellikler eklenen robot köpek, araştırmacılar tarafından bu görev için hazır olduğu düşünülüyor.

Spot Robot Köpek Çernobil'de
Spot Robot Köpek Çernobil’de

Çeşitli alanlarda kullanılan Spot, genellikle inşaat sektöründe tercih ediliyor. Araştırmacılar ise kullanım alanının yanlış olduğu ve bu tarz bilimsel araştırmalar için kullanılması gerektiğini ifade ediyor. Araştırmacılar robot köpeğin diğer örneklerden farklı olduğunu düşünüyor. Sebebi ise 4 ayağının üzerinde işlem yapan robotun diğerlerine göre daha avantajlı olduğu ve diğerlerine göre görevi daha iyi gerçekleştirileceği olarak belirtiliyor.

Spot Robot Köpek Çernobil’de Ne yapacak?

Ukraynalı yetkililer bu projeyi desteklediklerini geçtiğimiz günlerde duyurdu. Bu araştırma sayesinde radyoaktif kirlenmeye gerçekleşen bölgelerin keşfedileceğini düşünüyorlar. Patlama sonrası gerekli önlemler sağlandıktan sonra güvenli hale getirilen Çernobil nükleer santrali ( Pripyat, Ukrayna), hala radyoaktif hareketlilik yaşanılıp yaşanmadığı öğrenmek isteniliyor. Bunun yanında Spot robot köpek her yıl yapılan ölçümler de tek başına görev alabilecek.

Spot Robot Kopek Çernobil'de Araştırmaya Gidiyor
Spot Robot Kopek Çernobil’de Araştırmaya Gidiyor

Daha önce Çernobil’in etrafındaki Kızıl Orman’ın haritalandırılmasını sağlayan Bristol Üniversitesi araştırmacıları, şimdiki hedefleri Çernobil’de hakkında merak edilen soruların tamamını cevaplamak istiyor.

Trimble şirketinin sahip olduğu veri toplama sensörleri ile donatılan Spot, ek olarak saha yazılımı ile donatıldı. Bu sayede çok büyük sahaları veya tehlikeli alanları araştırabilir hale geliyor. Araştırmacılar Spot robot köpek Çernobil’ de önemli işlere imza atacağına inanıyor.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu