Güncel

Spotify Hesap Bilgileri Açığa Çıktı

Hacker’lar tarafından gerçekleştirilen bir saldırı ile 300 binin üstünde Spotify hesap bilgileri ele geçirildi. Ortaya çıkan bilgiye göre ise bu saldırıda Spotify değil de kullanıcılar “suçlu” bulundu. İnternet ortamında kullanıcı ve kimlik bilgilerinin güvenliğini sağlama konusunda birden fazla yöntem bulunuyor.

Bunlardan bir tanesi güvenli şifreler belirlemek ve aynı şifreyi birden çok yerde kullanmamak. Bu önlemlerin ne kadar çok önemli olduğunu bu haberimizde bir kez daha hatırlayacağız. 300 binden fazla Spotify hesabının kullanıcı adı, şifresi ve e-posta adresi ortaya çıktı. Görünüşe göre bunun sorumlusu Spotify değil.

Spotify Hesap Bilgileri Açığa Çıktı
Spotify Hesap Bilgileri Açığa Çıktı

300 Binden Fazla Spotify Hesap Bilgileri Ele Geçirildi

Gizmodo’nun vpnMentor’dan aktardığı bir haberine göre ise 380 bin civarında Spotify hesap bilgileri ele geçirildi. Bunun sebebi ise Spotify değil. Kullanıcı verilerinin nasıl ele geçirildiği ise bilinmiyor. Ancak giriş bilgilerinin “credential stuffing” olarak adlandırılan bir saldırı ile elde edildiği belirtiliyor.

300 bin ile 350 bin arasındaki Spotify hesabı gerçekleştirilen saldırı ile birlikte kullanıcı adı, şifresi ve e-posta adresiyle birlikte ortaya çıkarılmış oldu. Tabi Spotify, verileri sızdırılacak bir politik kampanyalar ya da finans kuruluşların da kullanılabilecek sosyal medya uygulaması değil.

300 binden fazla Spotify hesap bilgileri ele geçirildi
300 binden fazla Spotify hesap bilgileri ele geçirildi

Dolayısıyla bu kadar çabanın ücretsiz premium Spotify hesabı için sarf edilmiş olması da pek muhtemel görünmüyor. Tabi burada bulunan hesaplar daha düşük fiyatlar ile internet ortamında satılabilir. Ancak bu hesapların akış manipülasyonu için de kullanılabileceği belirtiliyor.

Saldırganlar, ele geçirdikleri hesaplar ile belli bir sanatçı veya şarkıya hatırı sayılır miktarda dinlenme kazandırabilir. Hesaplarınızın bu tür saldırılarda çalınmaması için olabildiğince güçlü şifreler kullanın. Farklı uygulamalarda kullanmak üzere farklı şifreler belirlemeye de dikkat edin.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu