Güncel

Spotify Şarkı Önerisi Değişiyor

Dünyanın en popüler çevrimiçi müzik uygulaması olan Spotify, geniş müzik kütüphanesinin yanı sıra başarılı algoritmasıyla da kullanıcılarını oldukça memnun ediyor. Ayrıca Spotify, sunmuş olduğu çalma listeleri ile kullanıcılarına nokta atışı şeklinde şarkı önerilerinde bulunabiliyor.

R.E.M dinlemeyi seven bir kullanıcıya Spotify Dinosaur Jr. veya alt-J önerir. Bunun sebebi R.E.M dinleyen çoğu kullanıcının diğer iki sanatçıyı da dinliyor olmasından kaynaklanıyor. Spotify kullanmış olduğu algoritma ile bütün bu önerileri otomatik olarak gerçekleştiriyordu. Ancak artık yeni bir özelliği test etmeye başladı. Spotify, sanatçıların veya yapım şirketlerinin, kullanıcılara önerilen şarkılara etki edebileceği bir özellik üzerinde çalışıyor.

Spotify Şarkı Önerisi Sanatçıların İstediği Şekilde Olacak
Spotify Şarkı Önerisi Sanatçıların İstediği Şekilde Olacak

Spotify Şarkı Önerisi Nasıl Çalışır?

Spotify üzerinde çalışmış olduğu yeni özellik ile sanatçılar veya yapım şirketlerinin kendileri için öncelikli şarkılar belirlemesini mümkün kılıyor. Daha sonrasında algoritma, ilgili şarkıyı sevecek kullanıcıları tespit ederek öncelikli olarak o şarkıları sunacak.

Sanatçının kariyerinin hangi basamağında olursa olsun bütün sanatçıların bu özellikten faydalanması için Spotify, bu özelliğe bir fiyat etiketi sunmayacak. Fiyat etiketi yerine sanatçılar seçecekleri şarkı için promosyonlu telif ücretini kabul edecek. Yani şirketler ve sanatçılar, Spotify’da bu özelliği kullanarak kendilerine ödenen telif ücretinin bir kısmından vazgeçmiş olacak. Bu şekilde Spotify, kendisinin zarar etmesine sebep olan telif ücretlerini azaltmayı hedefliyor.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu