Güncel

Steam China Sadece 53 Oyunla Çin’de Yayınlandı

Steam China’nın, 2018’den beri Çin’de resmi olarak piyasaya sürüldüğünü duyuyorduk. Ayrıca bu sürümün orijinaline göre dijital mağaza cephesinin oldukça kısıtlanmış bir versiyonu olacağını tahmin ediyorduk. Çin için Steam geçtiğimiz günlerde nihayet yayınlandı. Çok oyunculu oynama ve kullanıcılar arası iletişim kurma imkanı sunan bir platform olan Steam’in uluslararası versiyonu on binlerce ayrı başlıkta oyun içerirken Çin’de yayınlanan versiyonunda sadece 53 ayrı oyun başlığı bulunuyor.

steam china
Steam China’da Küresel Çapta Oynananlardan Yalnızca CS:GO ile DOTA 2 Mevcut

Steam China Tam Bir Hayal Kırıklığı Oldu

Valve, Steam for China’yı uygulanabilir hale getirmek için Çinli video oyunu geliştiricisi ve yayıncısı Perfect World ile işbirliği yaptı. Valve’nin Çinli bir şirketle ortaklık yapması demek, ülkedeki oyun yayınlarını ve sansürü yöneten katı kuralları aşamayacağı anlamına geliyor. Bu nedenle oyun seçiminin bu kadar sınırlı olması bizim için şaşırtıcı olmadı. Fakat aslında olay görünenden daha kötü çünkü topluluk özellikleri de yok.

Steam for China’da kullanıcı incelemeleri haricinde diğer tüm topluluk özellikleri (Steam Atölyesi, kılavuzlar, topluluk sayfaları vb.) gibi mesaj panoları da bulunmuyor. Ayrıca Steam’in uluslararası sürümü ile Çin’de yayınlanan sürümü satın alımların aktarılacağı tek bir hesap kullanıyor. Bu sayede Steam’in uluslararası sürümünde Witcher 3 tarzı bir RPG (role playing game) Gujian 3 satın alırsanız, Steam China istemcisini kullanarak oynayabiliyorsunuz.

Toplamda sadece 53 ayrı oyun barındıran platform, dünya çapında oynananlardan yalnızca CS:GO ile DOTA 2’yi bulunduruyor. Açıkçası her şeyiyle Steam China, Çinli oyuncular için tam bir hayal kırıklığı oldu.

Kaynak
Steam Launches in China With Only 53 Games

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu