Güncel

Steam Eylül Donanım Araştırması Sonuçları

Steam hepimiz tarafından oldukça sık kullanılan bir oyun uygulama marketi. Steam her ay yaptığı gibi bu ay da donanım araştırmasını açıkladı. Bu araştırma sonucunda kullanıcıların cihazlarında en çok hangi donanımları kullandıkları ortaya çıktı. İşlemciler sınıfında AMD Pazar payını %25’in üzerine çıkararak oldukça başarılı bir ay geçirdi işte istatistiklerin devamı şu şekilde;

Steam’ın Eylül ayı için yaptığı donanım araştırması (Steam Hardware Survey) Steam kullanıcılarının cihazları için hangi donanımları kullandıklarını gözler önüne serdi. Yapılan araştırmalar neticesinde AMD işlemci kullanan kullanıcılar oranın yüzde 25,75’e yükseldiği görüldü. Aslında böyle bir gelişmenin yaşanması sürpriz değil.

Özellikle son 5 içerinde kullanıcılar tarafından oldukça sık tercih edilir bir konuma gelen AMD. Geçtiğimiz ay Ağustos ayına göre %0,84’lük bir artışla İntel’le arasında ki farkı birazda olsa kapatırken İntel ise yaşadığı %0,85’lik düşüş ile kullanıcıların yüzde 74,24’ü tarafından kullanılmayı başardı.

AMD İşlemciler Son Aylarda Oldukça Popüler

Steam İstatistik Sonuçları
Steam İstatistik SonuçlarıSteam İstatistik Sonuçları

Yukarıda ki tabloya baktığımız zaman AMD işlemcilerin her geçen ay popülerliğini arttırdığını söyleyebiliriz. Mayıs ayındaki donanım araştırmasına bakarsak kullanım oranının %22,45 olduğunu görmekteyiz. Geçtiğimiz ay ise bu oran 25,75’e çıkıyor. Intel’in ise her ay AMD’nin gerisinde kaldığını söylemek mümkün. Mayıs ayındaki kullanıcı yüzdesi %77,54 olan İntel’in şu an ki kullanıcı oranı ise %74,24 seviyesine gerilemiş durumda.

Steam Sonuçları
Steam Sonuçları

Steam’ın Eylül ayı için yaptığı donanım araştırmasında (Steam Hardware Survey) dikkat çeken bir diğer detay ise 4 çekirdekli işlemciler. Mayıs ayından beri düşüşte olsa da %45,69 ile liderliğini sürdürüyor.4 çekirdekli işlemcileri %26,39 ile 6 çekirdekli işlemciler onu da %16,30 ile 2 çekirdekli işlemciler takip ediyor.

Steam Eylül Ayı Donanım Araştırması
Steam Eylül Ayı Donanım Araştırması

Steam’ın Eylül ayı için yaptığı donanım araştırmasında (Steam Hardware Survey) ekran kartları da yer almakta. Bu konuda lider kesinlikle NVIDIA. Araştırma sonuçları baz alındığında en çok kullanıcıya sahip ekran kartı ise GeForce GTX 1060. Bu ekran karı pazar payının %10,79’una sahip durumda. En çok kullanılan ekran kartları sıralamasında ilk dokuz NVIDIA’ya aitken AMD Radeon RX 580 ise listeye 10.sırada giriyor.

Steam Eylül Ayı Değerlendirme Sonuçları
Steam

Bu istatistikler harici dikkate değer istatistikler şu şekilde; oyuncuların %89,08’inin Windows 10 64 bit kullandığı görülüyor. RAM tarafında ise lider %42,08 ile 16 GB. Eğer detaylı bakmak isterseniz Steam’ın Eylül ayı için yaptığı donanım araştırmasına buradan ulaşabilirsiniz.

Teknolojisi dünyasındaki son gelişmelerden haberdar olamak için Teknotomy Güncel kategorisiniz takip edebilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu