Android

Telefonda Çıkan Reklamları Engelleme: Samsung Galaxy

Samsung Galaxy cihazlarına hâlâ can sıkıcı derecede reklam koyuyor. Bu da telefonda çıkan reklamları engellemek istememize neden oluyor. Günümüzde reklamlar, internetin ve telefonumuzdaki uygulamaların büyük bir parçasıdır. Aynı zamanda bazı Android (OEM) orijinal ürün üreticileri için de reklamlar, işletim sistemlerinin bir parçası haline geldi. Samsung Galaxy cihazları, bildirimleri ve telefonlarında bulunan kendi uygulamaları aracılığıyla reklamlarla kullanıcılarını zorlamaya başladı.

Samsung, bu reklamları uygulamalarına ve bildirimlerine ortalama bir tüketicinin kurulum esnasında kaydolduğunu fark etmeden atlayacağını çok iyi bilerek koyar. Daha da kötüsü, bazı reklamlar yine de engellenemeyip çatlaklardan sızabilir. Telefonda çıkan reklamları engellemeyi başarmanız bu uygulamayı kabul edilebilir kılmaz. Çünkü dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisinin, özellikle binlerce liranın üzerinde maliyeti olan telefonlar sattığını düşündüğümüz zaman, bu şekilde bir nakit kapma yolu kabul edilemez geliyor.

telefonda çıkan reklamları engelleme
Telefonda Çıkan Reklamları Engellemek Tamamen Mümkün Olmasa Da Azaltılabilir

Kötü haber; telefonda çıkan reklamları engellemek tamamen mümkün değil. Samsung, buna asla izin vermiyor. Bu reklamlardan kurtulmanın en etkili yolu, bazı bildirimleri devre dışı bırakmaktır. Örneğin; Samsung’un Hava Durumu uygulamasını kullanmak istiyorsanız, bunun için muhtemelen reklamları göreceksiniz. Aynısı diğer Samsung uygulamaları için de geçerlidir. Bu konuda yapabileceğiniz şey; bunları uygulamalarda veya bildirimlerde ne sıklıkta göreceğinizi ayarlamaktır.

Telefonda Çıkan Reklamları Engelleme: Küçük Yazıları Okuyun

Samsung, Samsung hesabınızın kurulumuna telefonlara reklam ekleme seçeneğini koyar. “Özelleştirme Hizmetini Kullan” seçeneği; Samsung uygulamalarında ve bildirimlerinde kişiselleştirilmiş promosyonları ve reklamları etkinleştirecek olandır. Bu, tüm telefonda çıkan reklamları engellemese de Samsung’un bu reklamları verilerinize göre kişiselleştirmesini durduracaktır.

Kurulum sırasında bu seçeneği kaçırdıysanız Ayarlar’a gidin ve oradan Samsung Hesabı seçeneğine dokunun, ardından Gizlilik bölümüne gidin. Orada, Özelleştirme Hizmeti seçeneği bulacaksınız. Burada Gizlilik Ayarları’ndan özelleştirme hizmetini kapatabilir veya özelleştirebilirsiniz. Deneyimlerime göre, muhtemelen Samsung’un Hava Durumu uygulaması, Samsung Health ve Samsung SmartThings gibi bazı uygulamaların artık reklam göstermeyeceğini göreceksiniz. Benim Samsung cihazımda işe yaramıştı fakat yine de sonuçlarınız değişebilir. Çünkü bu seçenek telefonda çıkan reklamları engelleme seçeneği değildi.

Bu işlemi yapmanın Galaxy S21+ ‘da özelleştirmenin en başından itibaren Hava Durumu uygulamasının reklam göstermemesine neden olduğunu, ancak Samsung Health’in bunları hala gösterdiğini belirtenler de bulunuyor. Ayrıca S21 Ultra’da ilk kurulumdan sonra Ayarlar’a giderek seçeneği devre dışı bırakmanın bir etkisinin olmadığını ve reklamları her iki uygulamada da açık bıraktığını söylüyorlar.

telefonda çıkan reklamları engelleme
Reklamları Engellemenin Bir Yolu Olarak Bildirimleri Kapatın.

Bildirimleri Kapatın

Samsung’un reklamlarının en kötü kısmı, bildirim olarak geldikleri zamandır. Çünkü mesajlarınızın yanında göründüklerinde bu reklamları görmezden gelmek oldukça zordur. Samsung telefonda çıkan reklamları engellemenin bir diğer adımı olarak bildirimleri kapatın. Bildirimleri özel olarak devre dışı bırakmak için geldiklerinde üzerine uzun basarak o uygulamadan gelenleri engelleyebilirsiniz. Hepsini bir kerede yapmak için Ayarlar> Bildirimler’e gidin. Oradan istediğiniz uygulamayı seçerek engelleyebilirsiniz.

Reklam konusunda kullanıcıları en çok rahatsız eden Galaxy Store uygulamasıdır. Reklamları oldukça açık bir şekilde “Promosyonlar” olarak işaretler. Bir diğer önemli suçlu, göreceğiniz reklam bildirimlerinin çoğundan sorumlu olan Samsung Push Hizmeti’dir. Samsung Pay ise kapatmazsanız korkunç bir şekilde tüm ekranınızı kaplayan en sinir bozucu uygulamadır. Bu seçeneklerin hiçbirinin tamamen telefonda çıkan reklamları engellemeyi sağlayacağını düşünmeyin. Sadece bunları yaptıktan sonra bildirim çubuğunuzda görünmeyerek sizi daha fazla yoramayacaklardır.

Kaynak
Samsung is still putting obnoxious ads on Galaxy devices; here’s how to avoid most of them

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu