Teknotomy Dosya

WhatsApp Alternatifi Telegram Güvenli Mi?

WhatsApp’ın Avrupa’da ki kullanıcılarına sunmuş olduğu sözleşmeden sonra çok fazla kullanıcı WhatsApp alternatifi uygulamalara bakmaya başladı. Bu uygulamaların güvenli olup olmadıklarını doğal hakları olarak bilmek istiyorlar. Bu yazımızda WhatsApp yerine Telegram güvenli mi? Telegram nedir? Telegram Ücretli Mi? WhatsApp ile Telegram Farkları Neler? gibi tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

WhatsAppa Alternatifi Telegram Uygulaması Güvenli Mi
WhatsAppa Alternatifi Telegram Uygulaması Güvenli Mi

Telegram Nedir?

Telegram nedir? sorusu uygulama hakkında merak edilen soruların başında gelmekte. Telegram hızlı mesajlaşmaya ve güvenliğe önem vermiş bir mesajlaşma uygulamasıdır. Kurulumu hızlı, kolay ve ücretsizdir. Telegram’ı bilgisayar ve telefonunuzdan istediğiniz zaman içerisinde aynı anda kullanabilirsiniz. Telegram hesabınızı cihazlarınızda açtığınız zaman cihazlarınız arasında hiçbir sıkıntı olmadan eşitlenir.

Telegram Güvenli Mi?

Telegram, WhatsApp gibi kitlesel pazar sosyal medya mesajlaşma uygulamalarından çok daha güvenlidir. Uygulamanın güvenlik sistemi düşük bağlantı hızında bile yüksek hızlı iletişim sağlar. Bu güvenlik sistemini zaman ile uyumlu hale getirmek için test edilmiş algoritmalar vardır ve geliştiricilerin izin verdiği kadarı ile bu MTProto protokolünü (açıklamaya ve gelişmiş SSS‘ye bakın) inceleyebilirsiniz.

Telegram Ücretli Mi?

Telegram ücretli mi? sorusu WhatsApp alternatifi arayan kullanıcıların merak ettiği sorulardan bir diğeridir. Telegrama android üzerinden play store sayesinde, iOS üzerinden ise app store sayesinde bilgisayarınız üzerinden ise Telegram Web sayesinde ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Telegram Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı indirdikten sonra karşınıza gelen kısımda telefon numaranızı girdikten sonra kolay bir şekilde Telegram kullanan insanlara mesaj atabilirsiniz. Telegram’ın sağlamış olduğu özellikler sayesinde kişi kendi istediği temayı yapabilir ya da direkt olarak sohbet ayarları menüsünden kolay bir şekilde seçebilir.

Telegram içerisinde Ayarlar sekmesinde kullanıcı, bildirimin telefona hangi ses ile geleceğini, gizlilik kısmını, internet ve depolama kısmını, sohbet ayarları kısmını dilediği şekilde ayarlayabilir.

Telegram Güvenli Mi Telegram Uygulama İçerisinde Ayarlar Kısmı Menüsü
Telegram Güvenli Mi Telegram Uygulama İçerisinde Ayarlar Kısmı Menüsü
Telegram Güvenli Mi WhatsApp Sözleşmesinden Sonra Merak Edilen Konu
Telegram Güvenli Mi WhatsApp Sözleşmesinden Sonra Merak Edilen Konu

Telegram’ı WhatsApp’tan Ayıran Özellikler Nelerdir?

Telegram ile açılmış olan bir grupta ya da açmış olduğunuz bir grupta 200.000 kadar kişi olabilir. Gruplar ya da tarzınıza uyan kitleye yayın yapmak istediğiniz zaman kanallar oluşturabilirsiniz. Telefonunuzda ki kayıtlı olan kişileri ya da olmayan kişileri bile kullanıcı adları sayesinde kolay bir şekilde ile bulabilirsiniz.

Telegram Güvenli Mi Telegram Kullanıcı Adı Alma Menüsü
Telegram Güvenli Mi Telegram Kullanıcı Adı Alma Menüsü
  • Gizli sohbet edebilme imkânı sunar. Sunmuş olduğu bu teknoloji sayesinde Telegram geliştiricileri bile mesajlarınızı göremez.
  • Kendi telefon numaranız ile kayıt olursunuz. Fakat telefon numaranızı kimse ile paylaşmadan direkt olarak kullanıcı adı yazar görüşme yapabilirsiniz.
  • Bulut tabanlı depolama sistemi olduğu için her platform saniyeler içerisinde karşınıza çıkar ve içerik eşleştirilir.
  • Mesajın Telegram dâhil, üçüncü bir kişiye gönderilmesi engellidir.
  • Yapılacak olan zaman ayarlaması ile birlikte kendi kendini yok eden fotoğraf atabilme sistemi vardır. Zaman ayarlaması yapıldıktan sonra bu fotoğraflar ayarlanmış olan sürenin bitiminde gönderilen ve alınan cihazlardan otomatik bir şekilde silinir.
  • Kendi istediğiniz temayı kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz.

WhatsApp’ın Avrupa’daki insanlara sunmuş olduğu sözleşmeden sonra insanlar alternatif uygulamalar aramaya başladı. Özet vermek gerekirse Telegram sosyal medya yazışma uygulamaları arasında oldukça güvenilen uygulamalardan sadece bir tanesidir.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu