Güncel

Telegram’da Güvenlik Açığı Yaşandı

Telegram’da güvenlik açığı problemi yaşandı. Telegram ile dünyanın her yerindeki diğer insanlara mesajlar, fotoğraflar, videolar ve her türden dosya gönderebilirsiniz. Bu uygulamanın milyonlarca kullanıcısı var çünkü kullanıcılarına gizlilik sağlıyor. Ancak uygulamanın son zamanlarda, gizlilik özelliğinin, silinmesi beklenen yıkıcı ses ve video dosyalarını kullanıcıların macOS cihazlarından silmemesi nedeniyle bir kusuru olduğu bulundu.

Telegram uygulaması kullanıcılarının gizliliğini korumak için ekstra bir gizlilik koruması katmanı sağlayan Gizli sohbet modu sunar. Gizli bir sohbet modundayken, bağlantının tamamı uçtan uca şifrelenmiş olduğundan, gizliliği korumak için bu mesajları başkalarına iletemezsiniz. Bir süre sonra tüm konuşma, ses ve video dosyaları otomatik olarak kaldırılacaktır. Bu işleyiş, Telegram’ın gizlilik politikasını güçlendirir.

Telegram’da Güvenlik Açığını Kim Buldu?

Son zamanlarda, Dhiraj Mishra adlı bir güvenlik araştırmacısı, Telegram 7.3’ün güvenlik özelliğinde, yıkıcı dosyaların alıcıların cihazlarından silinememesi şeklinde bir kusur buldu. Mishra, macOS üzerinde bir güvenlik denetimi gerçekleştirirken, standart sohbetlerin, alınan dosyaların bir cihazda depolandığı sanal alan yolundan dışarı akacağını gördü.

Telegram'da Güvenlik Açığı
Telegram’da Güvenlik Açığı

Ancak bu yol gizli bir sohbette sızdırılamaz, alınan ses ve video dosyası yine de bir cihazın aynı klasöründe saklanır. Bir güvenlik açığı raporunda açıkladığı kusura bu şekilde işaret etti. Bu kendi kendini yok eden dosyalar silindiğinde veya sohbetlerden kaldırıldığında, yine de bilgisayarın klasöründeki gerçek ses veya video dosyalarına erişebilirsiniz.

Mishra, raporda kendi kendini yok eden dosyaların saldırganın özel yolu altında kaldığı bir saldırı senaryosunu da paylaştı. Mishra, bu dosyaların bir süre sonra otomatik olarak silineceğini düşünerek, bazı özel video dosyaları gönderen kişiler için çok tehlikeli olabileceğini söyledi. Ancak Telegram, araştırmacı tarafından belirtildiği anda bu güvenlik açığını Telegram 7.4’te düzelttiğini söyledi.

Kaynak
Telegram app got a security issue by which it failed to delete the destructive audio and video files from the users’ devices as expected

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu