Güncel

Tesla Çalışanı Hakkındaki Otopilot Kod Hırsızlığı Suçlaması

Reuters tarafından yayınlanan habere göre Tesla, otopilot özelliğiyle ilgili verilerini indirmekle suçlandığı için dava açtığı eski çalışanı ile anlaşmaya vardı. Elektrikli araç devi, 2019 yılında eski mühendisi Cao Guangzhi’ye şirketin verilerini bir iCloud hesabına kopyalayarak kendisinin yeni işvereni olan Çin’in Xpeng’e ait XMotors‘una bu verileri götürmekle suçladı ve ona dava açtı.

tesla otopilot kodları çalındı davası
Şirketin Eski Mühendisi Aldığı Verileri Başka Şirketlerle Paylaşmadığını Söyledi

Otopilot Özelliği Tesla’nın En Değerli Mücevheri

Cao Guangzhi’nin ödeme şartlarının bir parçası olarak Tesla’ya parasal bir ödeme yaptığı bildirildi fakat ödemenin tutarı ve diğer ayrıntılar açıklanmadı. Guangzhi’nin davadaki yasal temsilcisi, şirketin otopilot kodları veya diğer bilgilerini XMotors veya başka bir şirkete asla götürmediğini söyleyerek anlaşmayı doğruladı.

XMotors söz konusu davada taraf değildi ve kendi otonom teknolojisini şirket içinde geliştirdiğini ve fikri mülkiyet haklarına saygı duyduğu açıklamasını yaptı. Elon Musk’ın kurucusu olduğu elektrikli araç şirketi, orijinal dosyasında otopilot özelliğinin Tesla’nın fikri mülkiyet portföyünün en kıymetli mücevheri olduğunu dile getirdi.

Şirket kısa süre önce otomatik şerit değiştirme, otomatik park etme, araç çağırma ve daha fazlası gibi çeşitli yeni özellikler sunan Tam Otonom Sürüş (Full Self-Driving) güncellemesini yayınladı. Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB) ise geçtiğimiz günlerde paylaştığı bir dizi tweet ile Tam Otonom Sürüş adının aldatıcı olduğunu söyledi. Sebebini ise aracın şu anda kendi kendine gidebileceğinin doğru olmaması olarak açıkladı.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu