Yapay Zeka

Tesla Yeni Beta Sürümünü Yayınladı

Tesla yeni beta sürümü olan tam otonom sürüş sistemini yayınladı. İlk etapta az sayıda kullanıcı deneyimleme şansına sahip olacak ancak ilerleyen günlerde bu sayının artması bekleniyor. Tesla, sektöre kazandırdığı otonom sürüş sistemi konusunda yeni bir adım daha atarak artık daha iyi bir otonom sürüş sistemine sahip oldu. Yapılan yenilikleri test etmek için Beta sürümü yayınlayan Tesla, artık tam otonom sürüş deneyimi sağladığını söylüyor.

Tesla Yeni Beta Sürümü
Tesla Yeni Beta Sürümü

Elon Musk daha önceki sürümler içinde açıklamada bulunup otonom sürüş sisteminin güvenilir olduğunu ancak yine de dikkatli olunması gerektiğini ve direksiyon başında kontrol halinde olunmasını söylüyordu. Tesla yeni beta sürümünde de böyle bir uyarıyla geldi. Her ne kadar iyileştirilmiş olsa da sistemsel sorunlar oluşabileceğini bu yüzden temkinli olunması gerektiğini söylüyor.

Tesla Yeni Beta Sürümüyle Gelen Yenilikler Neler?

Tesla, tam otonom sürüş sisteminin beta sürümünü belirli bir kullanıcı kitlesi için yayına sundu. Gelen açıklamalarda bu sürümle beraber tüm kontrollerin araçta olduğunu söyleniyor. Aynı zamanda bu sürümle birlikte aracın hedefe ulaşabilmek için gereken dönüşleri yapabildiği, araç sollayabildiği ve trafikte diğer nesnelerle iletişim halinde olduğu söyleniyor ancak bu iyileştirmelere rağmen yine de dar yollar da temkinli olunması gerektiğini söylüyor. Kullanıcıların yorumlarına göreyse artık Tesla, daha fazla bilgi veriyor. Navigasyonlar da olduğu gibi yolun durumu, engeller ve kavşaklar tanınıyor fakat grafiklerin eskisinden daha karmaşık hale geldiğinden bahsediyorlar.

Tesla yeni beta sürümünün sürüş sistemi tamamen sinir ağlarına bağlı olarak geliştirildi. Buna bağlı olarakta Tesla’nın ortamlarını artık iki yerine dört boyutta algılamasına imkan sağlanacağı konuşuluyor bunun sonucunda da Tesla, daha iyi bir performans ve daha hızlı güncellemelere sahip olacak.

Brandonee916 adlı kullanıcı bir Twitter hesabından yaptığı paylaşımda yeni yazılımından bir görüntü paylaştı:

Tesla Yeni Beta Sürümü

Aynı zamanda kullanıcının belirttiğine göre Tesla’nın yeni beta yazılımının kavşaktaki performansı hakkında bilgi paylaştı. Aracın temkinli olduğunu söyleyen kullanıcı, kavşaktan çıkana kadar kendisinin aracı kontrol etmek zorunda kalmadığını söylüyor. Aracın sahibine göre yeni tam otonom sürüş sistemi gayet ideal. Ancak unutmamak gerekir otonom sürüş sistemleri de kaza yapabilir.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu