fbpx
Teknotomy Dosya

Threema Uygulaması Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Detay

Threema uygulaması, Whatsapp’ın Facebook tarafından satın alınmasından sonra kişisel verilerin gizliliği ile ilgili kaygılar gözle görülür derecede artması ile birlikte ön plana çıktı. Whatsapp’ın geçtiğimiz günlerde yayınladığı yeni gizlilik sözleşmesi de bu kaygıların gerçeğe dönüşmesine yol açtı. Buna ek olarak geçtiğimiz sene  Wikileaks internet sitesi tarafından ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) Siber İstihbarat Merkezi’nden geldiğini iddia ettiği binlerce belge sızdırılmıştı. Bu belgelerde CIA’in popüler mesajlaşma uygulamalarına erişim sağlayabildiği iddia ediliyordu. Hal böyle olunca da insanlar Whatsapp’a alternatif uygulamalar aramaya başladılar. Threema’da bunlardan bir tanesi. Gelin Threema nedir? kim tarafından üretildi? Avantajları nelerdir? birlikte inceleyelim.

Threema Nedir?

Telegram, ICQ, LINE vb. uygulamaların çok yüksek bütçeli olmasına karşın ücretsiz olarak servis edilmesi insanlarda şüphe oluştururken insanlar daha çok açık yazılımlı veya yarı açık yazılımlı uygulamalara yöneldiler. Bu noktada yaşanan problem ise açık yazılımlı uygulamaların birçoğunun oldukça kullanışsız olmasıdır. Fakat özellikle Almanya gibi kişisel bilgilerin korunumuna oldukça önem veren bir ülkedeki ana mesajlaşma uygulaması olan Threema uygulaması kişisel güvenlik konusunda öne çıkıyor.

Threema Uygulaması
Threema Uygulaması

Threema Kim Tarafından Üretildi?

Threma uygulaması 2012 yılında Manuel Kasper tarafından oluşturuldu. Şirket olması ise 2014’te İsviçre’de Kasper Systems GmbH olarak kurulması ile başladı.

Threema Güvenli Mi?

Dijital ortamda % 100 güvenli bir uygulama üretmek neredeyse olanaksızdır. Bunun nedeni ise uygulamaları oluşturan kodların erişilebilir olmasıdır. Threema messenger’ın bu konuda en güvenilir uygulamalardan biri olduğu değerlendirilir. Bunun nedenleri ise Almanyada ki önemli şirketlerin bu uygulamayı kullanması denebilir. Buna ek olarak Threema’ya sahip olmak için ödemeniz gereken ücretin büyük bölümü size özel bir kaynak oluşturmak için kullanılır.

Threema Uygulaması Tablet Optimizasyonu
Threema Uygulaması Tablet Optimizasyonu

Threema Whatsapp’a Karşı

Threema’nın Avantajları Neler?

 • Uygulamayı kullanmak için herhangi bir sim kart veya numaraya gerek yok.
 • Karşılıklı katılım esasına göre hizmet verir.
 • Google Play’de daha yüksek değerlendirme puanına sahiptir (4.5vs4.3)
 • Resimleri ön izleme imkanı sunar.
 • Tablet için ayrıca optimize edilmiştir.
 • Taslaklar kendiliğinden kaydedilir.
 • Appstore’da daha yüksek değerlendirme puanına sahiptir (5 vs4)

Whatsapp’ın Avantajları Nelerdir?

 • Whatsapp ücretsiz bir uygulamadır.
 • Kullanıcıların ne kadar aktif olduğunu gösterir.
 • Erişilebilirlik kişiseldir.
 • Görüntülü grup sohbetine imkan sağlar.
 • 20’den fazla dil desteği mevcuttur.
 • Gönderilebilen dosya boyutu çok daha fazladır. (100 mb vs 50 mb)
Threema Uygulaması Vs Whatsapp
Threema Uygulaması Vs Whatsapp

Threema Uygulaması Kullanmak İçin Nedenler?

1) Garantili Gizlilik

Threema mümkün olduğunca az veri üreterek çalışmak üzerine kurulmuş bir uygulamadır. Gruplar ve iletişim bilgileri yalnızca kullanıcıların cihazlarına yöneltilir. İletilmiş olan veriler anında sinilir.

2) İyi Şifreleme

Threema uygulaması mesajlar, dosyalar, grup sohbetleri ve durum mesajları gibi tüm iletişim bilgilerinizi uçtan uca şifreler. Yalnızca iletim kurulan kullanıcı okuyabilir.

3) Çok Yönlü ve Özellik Açısından Zengin

Threema güvenliği ile olduğu kadar farklı iletişim araçlarını kullanmaya olanak sağlaması ile de ün salmış bir uygulamadır. Fotoğraf, sesli mesaj, video ve herhangi bir dosya türünü (PDF, GIF, MP3, DOC, ZIP, vb.) gönderebilirsiniz.

4) Tam Anonimlik

Her Threema kullanıcısının kendine özel bir ID’si bulunur. Mesajlar bu ID üzerinden iletildiğinden numara veya e-postaya ihtiyaç duyulmaz.

5) Bağımsız Şirket

Threema, kendi sunucuları ve şirket içi yazılım geliştirme ile İsviçre’nin merkezinde %100 bağımsız ve kendi kendini finanse eden bir şirkettir. İsviçre, kişisel güvenlik konusunda dünyanın en katı kanunlarına sahip ülkesidir.

Threema Uygulaması Nasıl İndirilir?

Threema uygulamasını Appstore ve Google Plat Store mağazalarından 2,99 dolar karşılında indirebilirsiniz. Bazı 3. parti uygulama marketlerinde Threema Apk uygulamalarını ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. Fakat bu uygulamaların cihazlarınıza zarar verme olasılığı oldukça yüksektir.

Threema Uygulaması Nasıl İndirilir?
Threema Uygulaması Nasıl İndirilir?

Threema iOS’ta Nasıl Çalışır ?

Threema iOS’ta, erişilen veriyi, uygulamanın özel veri dizinindeki dosyalar tarafından desteklenen bir Çekirdek Veri tabanında muhafaza eder. IOS sanal alanı modeli, bu veri dizinine başka hiçbir uygulamanın erişememesini sağlar. Threema tarafından depolanan tüm dosyalar, NSFileProtectionComplete sınıfıyla iOS veri koruma özelliği sayesinde korunmaktadır. Bu, bilgilerin yalnızca cihazın kilidi açıkken erişilebilir oldukları, yani şifre girildiği anlamına gelir. Dosyaları korumak için kullanılan şifreleme anahtarı, cihazın UID anahtarından ve kullanıcının şifresinden çıkarılır.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Tek Tık Haber Platformu

Teknotomy Haber Bültenine Üye Olmak İstermisiniz?