Güncel

TikTok Alışveriş Çılgınlığı Artıyor

TikTok alışveriş son 12 ay içinde devasa bir 553% artış ile birçok uygulamayı geride bıraktı. Her geçen gün daha fazla kullanıcı akıllı telefonlarını bir şeyler satın almak için kullanıyor. TikTok’un #TikTokMadeMeBuyIt trendini agresif bir şekilde zorlaması nedeniyle çevrimiçi satın almadaki bu büyük artış bekleniyordu. Bu süre içinde (son 12 ay) TikTok’un artışının Instagram’dan (%185) ve Facebook’tan (%141) neredeyse 3 kat daha fazla olması ise beklenen bir durum değildi.

TikTok Alışveriş
TikTok Alışveriş Çılgınlığı

TikTok Alışveriş Konusunda Rakiplerini Geçti Mi?

Kısa video platformunun inanılmaz performansına rağmen, görsel alışveriş girişimleri için en popüler platform olma konusunda Instagram ve Facebook’un hala gerisindedir. Ed Hill’e (Bazaarvoice’in EMEA Kıdemli Başkan Yardımcısı) göre, salgın sosyal ticareti büyük ölçüde etkiledi. İnsanların sosyal medya platformlarında daha fazla zaman geçirmesiyle birlikte markalar reklam stratejileri ile akıllı hale geldi. Günümüzde marka reklamcılığı, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) ve etkileyici gönderiler, insanların satın alma yapmasını sağlamak için en etkili araçlardır.

Aynı dönemde Pinterest’in satın almalarda %180’lik bir artışa tanık olduğunu da belirtmekte fayda var. Farkında olmayanlarınız için, Pinterest ve Shopify çok uzun zaman önce bir ortaklık duyurdu. Çalışma ayrıca tüketicilerin bir şeyler satın almak için sosyal medya kanallarına yönelme nedenlerine de değindi. Ürün alaka düzeyi (%47) ana neden olarak oylandı, bunu öğelerin özellikleri (%41) ve görsel içerik (%27) izledi. Fiyatlandırma (%27) da kilit faktörlerden biri olarak lanse edildi. Son olarak, tüketicilerin %56’sı sadakatten vazgeçtiklerini ve sosyal medyada öğrendikleri yeni markalardan bir şeyler satın aldıklarını belirtti.

Kaynak
Shopping on TikTok Jumped To 500 Percent in Popularity, Beats Instagram and Facebook

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu