fbpx
Güncel

TikTok Erişilebilirlik Konusunda Adım Atıyor

Dünya üzerinde azımsanamayacak kadar çok epilepsi olmasından dolayı TikTok erişilebilirlik konusunda adım atıyor. TikTok’un misyonu yaratıcılığa ilham vermek ve neşe getirmektir. Ayrıca TikTok oldukça kapsayıcı bir platform olarak kitleleri bir araya getiriyor. Dolayısıyla platform, herkes için erişilebilir hale gelmeye kararlı oluşunu ışığa duyarlılık özelliğine adım atmasıyla gösteriyor. TikTok ekipleri, epilepsi savunucularının paylaşmış olduğu geri bildirimleri dikkate alarak, erişilebilirlik noktasında adım atıyor.

TikTok

TikTok, geri bildirimlere dayanarak ışığa duyarlı epilepsiyi tetikleyebilecek efektlere sahip videolar hazırlanıldığında uyarı sunan bir özelliği kullanıma sundu. Bu yeni özellik ile ışığa duyarlı olan kullanıcılar, etkilenebilecekleri bir video ile karşılaştıklarında karşılarını “Tümünü Atla” seçeneği çıkan bir bildirim alacak. Bu şekilde platform, epilepsiye farkındalık getirme hareketine de destek olduğunu gösterecek.

TikTok Erişilebilirlik Noktasında Daha Fazla Özellik Sunmayı Hedefliyor

TikTok Erişilebilirlik
TikTok Erişilebilirlik Noktasında Adım Attı

TikTok özelliği açıklamak için yayınladığı yazısında, “Epilepsi, dünya çapında tahminen 65 milyon insanı etkileyen ciddi bir durumdur. Yanıp sönen ışıklar veya zıt açık ve koyu desenler, epilepsili kişilerin nöbet geçirmesine neden olabilir. Platformumuzda yaptığımız ilk erişilebilirlik değişiklikleri, TikTok’u herkes için, özellikle de epilepsi ile yaşayanlar için daha dostça hale getirmek için tasarlanmıştır.” diyor.

Ayrıca TikTok; ekibinin, küresel boyutta herkesin ihtiyaçlarına hizmet etmeye kararlı olduğunu ve uzun vadeli hedef olarak en kapsayıcı ve erişilebilir çevrimiçi platform olma hedeflerinin olduğunu da söylüyor. Platform, bu hedefi desteklemek amacıyla daha fazla özellik sunmayı taahhüt ediyor ve önümüzdeki aylarda kullanıcılara sunmayı ümit ettiklerini belirtiyor.

TikTok Erişilebilirlik
TikTok Epilepsi için Farkındalık Yaratmak İstiyor

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu

Tek Tık Haber Platformu

Teknotomy Haber Bültenine Üye Olmak İstermisiniz?