Güncel

TikTok Hesap Sildiğini Açıkladı

Sosyal medya platformu arasında en popüler uygulama olan TikTok hesap silmeye başladı. Bildiğiniz üzere bazı uygulamaların yaş sınırı bulunuyor. Bu yaş sınırının altında olanlar o uygulamada hesap açamıyor. Yaş sınırının altında kalanlarda hesap açmak için yanlış bilgiler vererek hesap açıyor. Bazı uygulamalar bunun farkına varsa da kullanıcı kaybetmemek için bu hesapları kapatmak istemiyor. TikTok’ta da yaş sınırı bulunuyor. Fakat TikTok ilk başlarda bu yaş sınırına uymadığını bilinen hesaplara dokunmadı. Fakat son zamanlarda yaşananlardan dolayı TikTok bu kurala uymaya başladı.

TikTok Hesap Sildiğini Açıkladı
TikTok Hesap Sildiğini Açıkladı

TikTok Hesap Silmeye Devam Edecek

Yaş sınırı altında kalan çocukların TikTok’taki akımları denemeye çalışırken ölmesi ya da yaralanması uygulamanın bu kurala dikkat etmesini sağladı. İlk olarak Amerika’nın 2020 yılının son dönemlerinde Amerika’nın Michigan eyaletinde yaşayan küçük bir kızın sihirbazlık numarasını denerken hayatını tehlikeye atmasıyla başladı. Daha sonra İtalya’da yaşayan çocuğunda kendini bayıltma akımını denerken ölmesi bütün gözleri TikTok’a çevirdi. İnsanlar ve özellikle İtalya hükümeti TikTok’tan yaş sınırına uymayan bireyleri korumasına yönelik bir çalışma yapmasını bekledi. TikTok İtalya’nın da baskıları ile bir çok hesabı kapattı ve bir çok videoyu kaldırdı.

TikTok Hesap Silmeye Devam Edecek
TikTok Hesap Silmeye Devam Edecek

TikTok Güvenlik Birim Başkanı olan Cormac Keenan 3 Haziran tarihinde herkisi şaşırtan bir açıklama yaptı. Keenan uygulamanın 13 yaş altı bireylerin kullanıldığı düşünülen hesapların kapatıldığını açıkladı. Güvenlik Birim Başkanı Keenan bunları çocukları korumaya yönelik olduğunu ve bu tür işlemlere devam edeceklerini de ekledi. Daha fazla açıklama yapmayan birim başkanı TikTok’un Topluluk Kuralları Uygulama Raporu olarak yayınladıkları belgeyi herkesin incelemesini istedi. Bu rapora baktığınız zaman TikTok’un 7 milyondan fazla hesabı kaldırdığını görebiliyorsunuz. Bu sayının toplam kullanıcı sayısı ile kıyasladığınız zaman %1 gibi bir oran ortaya çıkıyor. TikTok kullanıcı kaybetti fakat bu uygulamayı sarsacak kadar bir sayı olmadı. Ayrıca rapora göre uygulama 62 milyon videonun yanı sıra 2 milyona yakında reklamın kaldırdı.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu