Güncel

TikTok İstihdam Sağlıyor

TikTok istihdam oranını artırıyor. TikTok, geçtiğimiz yıl çok güçlü bir uygulama olarak ortaya çıktı ve çok sayıda tepki, yasak tehdidi ve zorunlu satışlarla karşı karşıya kalmasına rağmen şirketin daha da büyümesi engellenemedi. Şirket binlerce yeni çalışanı işe alarak 2020 yılında personel sayısını üçe katladı. Buna rağmen bazı pozisyonlarda istihdam oranını artırmayı planlıyor, hatta yeni çalışanlarına yaklaşık altı haneli bir ücret oranı bile sunuyor.

TikTok İstihdam Oranını Artırıyor
TikTok İstihdam Oranını Artırıyor

Daha fazla istihdam ABD mahkeme kararlarına, Walmart, Oracle ve TikTok arasındaki ortaklığa ve mevcut ABD Başkanının bunu “gerçek bir endişe konusu” olarak iddia etmesine bağlı olsa da tüm bu belirsizlikler yeni çalışanları korkutmuyor. Buradaki en büyük soru şu ki, tüm dünya kilitlendiğinde TikTok çalışanları nasıl işe alıyor?

TikTok İstihdam Sağlarken Nelere Dikkat Ediyor?

Pandemiden dolayı dünyadaki birçok teknoloji çalışanı evden çalışıyor. Standart görüşme süreci, TikTok’un eskiden Covid öncesi ofis görüşmelerinde yaptığı görüşmelerden ziyade, Zoom meeting üzerinden gerçekleşiyor ve bazı görüşmeler aday ve görüşmeci arasında bire bir yapılırken, bazı görüşmelerde iki ila üç adayın birlikte mülakata girmesi, grup görüşmelerinin çoğaltılmasıyla gerçekleştiriliyor.

TikTok Adaylarını Nasıl Seçiyor?
TikTok Adaylarını Nasıl Seçiyor?

İşe alım sürecinden sorumlu TikTok ABD’nin İnsan Kaynakları Başkanı Kate Barney, adayların aday olarak nasıl öne çıkabilecekleri konusundaysa Business Insider‘a konuştu. Barney’e göre, bir röportajda öne çıkmanın en temel yolu, özgeçmişinizde temel beceriler ve deneyimler göstermektir. Ancak bunun dışında, yaptığı işle ilgili tutkulu, uygulamayı baştan sona bilen ve yapacak, onların fikirleriyle uygulamayı çok daha iyi hale getirmek için ve neyi ve nasıl iyileştirmeler yapılabileceği konusunda isteyerek çaba sarf etmektir. Satışta işe alınan adaylar, uygulamanın satış ve pazarlamasını insanların ilgisini en özgün şekilde nasıl ortaya koyacakları konusunda yaratıcı bir zihne sahip olmalıdır.

İnsan kaynakları müdürü, bir adayın şirketin dikkatini nasıl çektiğine dair bir hikaye paylaştı. Satış planlamacısı olarak başvuran Jenna Palek, mesleki geçmişinin ve iş deneyiminin ayrıntılarını verdiği özgeçmişinin bir videosunu çekti. Video “Sizin İçin” sayfasına çıktı ve Chicago’daki insan kaynakları müdürünün dikkatini çekti ve Palek’in başvurduğu ofisin işe alma ekibine, işe alınması gerektiğini iletti. Bu örnek TikTok başvuruları için başvuran adayların uygulama üzerinde Palek’inkine benzer bir video yapmak zorunda oldukları anlamına gelmiyor. Ancak TikTok istihdam sağlayacağı adaylarının işlerine karşı bir tutku göstermelerini ve en azından uygulamanın nasıl işlediğini bilmelerini istiyor.

Kaynak
TikTok’s Insight on How to Ace Interviews and Get Noticed for Employments

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu