Güncel

TikTok Kişiselleştirilmiş Reklamlara Geçiyor!

Dünya üzerinde aktif kullanıcı sayısı çok fazla olan uygulamalardan biri olan TikTok kişiselleştirilmiş reklamlara geçiyor. İnsanlar eğitim, spor, eğlence ve çok daha fazlası dahil olmak üzere farklı video kategorilerini izliyor. Bu platformlar, ürünlerini tanıtmak için milyonlarca dolar veren çok sayıda büyük markaya sahip olduğundan, reklam satan bu sosyal medya platformları için önemli bir gelir kaynağı var. TikTok, dünyanın her yerinden çok fazla popülerlik kazandıktan sonra, kullanıcılarına kişiselleştirilmiş reklamları zorlamaya karar verdi, ancak ilgi alanlarına göre, örneğin bir kişi çoğunlukla sporla ilgili videoları izlerse, spor şirketlerinin kişiselleştirilmiş reklamlarını görecektir.

TikTok Kişiselleştirilmiş Reklam
TikTok Kişiselleştirilmiş Reklamları İzlemeleri için Kullanıcılarını Zorlayacak Mı?

TikTok Kişiselleştirilmiş Reklamlara Neden Geçiş Yapacak?

TikTok, reklam politikalarında bazı değişiklikler yaptı çünkü bu değişiklikleri yapmadan önce, birçok kişi, pazarlamacılar için pek de arzu edilmeyen bir şekilde, reklamları ekranda gördükleri anda atlamaya alışmıştı. TikTok, kullanıcılarına 15 Nisan’dan itibaren televizyon ve YouTube’da olduğu gibi ekranlarındaki kişiselleştirilmiş reklamları atlayamayacakları ve ne olursa olsun reklamları izlemek zorunda kalacaklarına dair bildirimler göndermeye başladı. TikTok, reklam verenlerle ortaklık kurdu ancak TikTok, bu değişikliklerden önce, kullanıcılar çoğunlukla ilgi alanlarına dayalı olmayan genel reklam türleri görüldüğünden, kullanıcılarının ilgisine öncelik verdi. Ama şimdi TikTok, bu platformda yaptıkları ve ilgi alanlarının neler olduğu kullanıcıların tüm verilerini alacak. TikTok, 15 Nisan’da ayarları otomatik olarak değiştirecek, ancak kullanıcılara, reklamların ilgi alanlarına göre daha uygun hale getirilmesi için denetim verilebilir. Üçüncü taraf reklamverenler, ilginizle ilgili tüm verileri alacak ve ürünlerini satın alabilmeniz için size reklamlar göstereceklerdir.

Bu yaklaşım, bu markaların erişimini artıracak ve TikTok’un reklam satarak gelirini artırmak için daha fazla marka alması mümkün ancak birçok kullanıcı bu reklamlara bağlanabileceği için bu değişiklikleri beğenmeyebilir. Kullanıcılar reklamları genel olarak değiştirebilecekler ancak maalesef; bu tür reklamları atlama seçenekleri olmayacaktır. Kişiselleştirilmiş reklam ayarlarını dahil etmek veya devre dışı bırakmak için, kullanıcıların profil sayfasındaki üst ekranda sağ taraftaki ayara gitmeleri ve hesap ayarlarının altındaki gizliliğe dokunmaları gerekir. Kullanıcılar artık kişiselleştirme ve verileri, kişiselleştirme reklamlarını açabilir veya kapatabilir. TikTok, kullanıcılar ve markalar arasında güçlü bir bağlantı kurmaya çalışıyor. Ancak TikTok kişiselleştirilmiş reklamları sunarken kullanıcılarının gizliliğini koruyacak.

Kaynak
Bad News For Social Media Ads Haters! TikTok's New Policy Change Will Soon Force You To Watch Personalized Ads

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu