Güncel

TikTok Kısıtlama Getiriyor

Dünyanın en çok kullanılan uygulaması olan TikTok son dönemler de yaşanan olaylardan sonra radikal kararlar almaya devam ediyor. Öncelik olarak aktif olmayan hesapları daha sonra kullanıcılar tarafından şikayet edilen hesapları sildi. TikTok uyguladığı kararda kullanıcılarını memnun etti. Uygulama küçük kullanıcılarının sağlık durumunu etkileyen olayların yaşanmasından sonra da önceki kararı gibi radikal bir karar aldı. Uygulama 16 yaşının altındaki kullanıcılarının artık kısıtlı hesap kullanacağını açıkladı.

TikTok Kısıtlama Getiriyor
TikTok Kısıtlama Getiriyor

TikTok kısıtlama getiriyor. Yapılan açıklama da 16 yaşından küçük kullanıcıların uygulama da kullandıkları özellikler kısıtlanıyor. Fakat bu kısıtlamaları kullanıcılar değiştirebiliyor. Kullanıcı isterse bütün kısıtlamaları kaldırıp normal bir hesap gibi kullanabiliyor. Ebeveynler de kısıtlamaların değiştirilmesinin yanlış olduğunu düşünüyor. Çocuklarının sürekli hesaplarını kontrol edemeyeceklerini ve çocuklarının kısıtlı hesapları normal hesaba çevireceklerinden korkuyorlar.

TikTok Kısıtlamaları 16 Yaş Altı Kullanıcıları Etkiliyor

Açıklanan karara göre;

  • TikTok 16 yaşından küçük bireylere belli bir saatten sonra push bildirimi göndermiyor. Bu saatler yaş kategorisine göre değişiyor. TikTok 13, 14 ve 15 yaşında olan kullanıcılara 21:00’dan sonra 16 ve 17 yaşındaki kullanıcılara da 22:00’dan sonra bildirim göndermiyor. Bu kararın değiştirilemeyeceği düşünülüyor.
  • Bildiğiniz üzere TikTok’un çocuk kullanıcıları için mesaj kısıtlaması bulunuyor. Bu kısıtlamalara 16 ve 16 yaş altındakiler de ekleniyor. Bu mesaj kısıtlaması ile uygulamayı kullanan kişilerden herhangi bir mesaj alamadığı gibi herhangi bir mesaj da gönderilmiyor. Fakat kullanıcılar isterse bu kısıtlamayı kaldırabiliyor.
  • TikTok 16 yaşında altındaki kullanıcıların videolarının indirilmesine izin vermiyor. Yeni aldığı karar da 16 ve 17 yaşındaki kullanıcılar da bu kısıtlamaya dahil oluyor. Attıkları hiç bir video başkası tarafından indirilemiyor. Fakat kullanıcı isterse bu özelliği de değiştirebiliyor.

Sizce bu kararlar kullanıcılar tarafından kullanılır mı? Siz bu kararları nasıl değerlendiriyorsunuz.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu