Güncel

TikTok ile Sony Music Anlaştı

Dünyada en çok kullanılan uygulama olan Tiktok lisanslı müzikler için Sony Music Entertainment şirketi ile bir anlaşma imzaladığını açıkladı.

Sosyal medya uygulamaları arasında uzun bir zamandan beri kullanılan ve en çok indirilen sosyal medya uygulamaları sıralamasında önemli bir yere sahip TikTok üzerinde yayınlanan bir çok içeriğin videosu müzik ile çekiliyor. Bundan dolayı lisanslı müzikleri için Sony Music Entertainment şirketi ile bir antlaşma yaptı ve bunu kullanıcılarına duyurdu. İki şirket arasındaki anlaşma doğrultusunda Sony’nin telif hakkına sahip olduğu popüler şarkıların çoğu, kısa süreli ve formatlı videolarla tanınan sosyal medya uygulamasına gelmeye edecek.

Tiktok Lisanslı Müzikler için Sony Music ile Anlaştı
Tiktok Lisanslı Müzikler için Sony Music ile Anlaştı

Tiktok Lisanslı Müzik Anlaşmasının Detayları Nelerdir?

Anlaşmanın TikTok uygulamasının kullanıcıları için ne anlama geldiğine dair çok fazla ayrıntıya girilmedi. Sosyal medya uygulamasını kullanan kişiler bakımından her şey büyük ölçüde aynı kalacak gibi görünüyor ama şirket gözünden bakılırsa bu gerçekten de önemli bir gelişme.

Sony Music Entertainment ile anlaşan sosyal medya uygulaması, dünyanın en iyi şarkılarından bazılarını kaybetmemek için uzun zamandır büyük müzik şirketleriyle görüşmelerini zaten devam ettiriyordu.

Bloomberg şirketine göre sosyal medya platformunun önceki anlaşmalara göre biraz daha fazla ödeme yapması gerekiyor. Sony şirketi ise bu anlaşma sayesinde sanatçıları tanıtmanın yeni ve kolay bir yolunu buldu. Sosyal medya platformu ise kullanıcılara daha kişiselleştirmiş video oluşturma fırsatı buldu. Bu sebeple iki şirketin anlaşması her iki tarafa da büyük ölçüde fayda sağladı.

Tiktok ve Sony Music Anlaşmaya Vardıklarını Duyurdu
Tiktok ve Sony Music Anlaşmaya Vardıklarını Duyurdu

Tanınmış sosyal medya uygulaması sayesinde Sony ve diğer müzik şirketlerinin büyük kar elde ettiğini de göz ardı edilmemesi gerekiyor.  Örnek olarak, Lil Nas X adlı şarkıcı, “Old Town Road” şarkısında uygulamanın kullanıcıları tarafından keşfedilerek popüler hale geldi ve Sony’nin tarafından satın alınmış Columbia ile anlaşma imzalandı. Başka bir örnek,  Jason Derulo’nun da şarkısı örnek verilebilir. ‘Savage Love’ adlı şarkı hem uygulama hem de dijital müzik platformlarında Columbia aracılığında yayımlandı.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu