Güncel

TikTok Taciz ve Zorbalığa Son Vermeyi Hedefliyor

Sosyal medya uygulamalarının düzenli bir kullanıcısıysanız, TikTok, Facebook ve Twitter dahil birçok sosyal ağın sahip olduğu zorba sorununu biliyor olabilirsiniz. Bunun nedeni, dünyanın her yerinden insanların farklı düşüncelere sahip olmaları ve düzenli olarak bir yorum bölümünde diğer insanları trollemeye çalışan bazı kullanıcılar olmasıdır.

TikTok
Zorbalık Bütün Sosyal Medya Platformlarında Mevcut

TikTok Neden Böyle Bir Adım Atıyor?

İlk olarak Twitter, kullanıcının yorum bölümünü sınırlandırmasına izin veren bir işlem yaptı, böylece kimse başkalarını trolleyemeyecek. Pek çok sosyal medya platformu zorbalık ve taciz sorunuyla karşı karşıya ve bu sorunları tamamen durdurmakta başarısız oluyor. TikTok uygulamasını kullanırsanız da bu durumun benzer bir halde olduğunu görebilirsiniz.

Ancak, bu sorunların üstesinden gelmek için TikTok, insanların videolara yorum göndermeden önce bir kez gözden geçirmelerine olanak tanıyan yeni bir filtrelenmiş yorum özelliği sunuyor. Bu özellikten önceki kullanıcılar yalnızca spam veya saldırgan dil içeren yorumları veya birinin beğenmeyebileceği kelimeleri hedefleyen bir filtreye sahipti.

Bu özellik iyi bir seçenek olabilir. Çünkü birçok içerik oluşturucu, insanların trollü yorumlar göndermesini önlemek için yorumları kapatır. Ancak artık içerik oluşturucular bu tür kişilerin bu zorba yorumları göndermesini kısıtlayabilir ve yalnızca iyi önerilerde bulunan veya yaratıcı kişilerin yorumlarına izin verebilir. TikTok, bir videonun altında kimin yorum yaptığını hedefleyebilecek başka bir yeni ekleme yaptı. Kullanıcıyı uygunsuz veya trollü olabilecek yorumu gözden geçirmesi için uyaran bir kutu açacak.

TikTok
Sosyal Medyada Zorbalığa Hayır!

TikTok, insanların toplumda yaratıcı ve destekleyici olmasını ve ortamı olumlu hale getirmesini istiyor. İçerik oluşturucuların videolarında yer almalarına izin vermek için her yoruma ayrı ayrı gitmeleri gerekecek, aksi takdirde içerik oluşturucu yeni bir yorum yönetim aracı kullanarak bu yorumu silebilir veya kaldırabilir.

Bu özellik, kullanıcılara kötü bir yorum göndermeden önce yorumu tekrar gözden geçirmelerini ve onlara TikTok topluluk kurallarını hatırlatacaktır. Ancak bu seçenek, içerik oluşturucuyu gerçekte olduğundan daha fazla sevdirebilir, kullanıcılara ve markalara yanlış bilgiler yayabilir. Çünkü markalar, kullanıcıların beğenilmesinden yanlış bilgileri alabilir. Markanın hangi kullanıcılarla çalışması gerektiğine karar vermesi anlamında sorun oluşabilir.

Kaynak
TikTok has introduced a new commenting feature that can tackle harassment and bullying

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu