Güncel

Tiktok Temsilci Atayacağını Açıkladı

Günümüzde sosyal medya çok farklı kullanılabiliyor. Tüm dünya hükümetleri sosyal medyanın kontrol edilemediğini açıklıyor. Sosyal medya uygulamalarına sınır getirmek istiyor. Avrupa’da ilk olarak İngiltere ilk adımı attı. İngiltere’de Online Güvenlik Yasası için çalışmalara başladı. Yasaya göre sosyal medya şirketleri terör içeren çocuk istismarı içeren gönderileri anında silmezlerse büyük cezalar alıyorlar. Cezaları öğrenmek için yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

VK, Youtube şimdi de Tiktok temsilci atadı. Sosyal medya yasasına göre 2021 Mart ayına kadar sosyal medya şirketleri temsilci atamaz ise ülke genelinde erişimi kısıtlanıyor. Çoğu firma internet üzerinden faaliyet gösteriyor. Özellikle sadece İnstagram’da faaliyet gösteren şirketler bulunuyor. Eğer İnstagram’ın erişimi kısıtlanırsa çoğu şirket bu işten zarar görüyor. Şirketler VK ve Tiktok’a geçerse reklam payları bu iki firmaya kalıyor.

Tiktok Temsilci Atayacağını Açıkladı
Tiktok Temsilci Atayacağını Açıkladı

Tiktok Temsilci Atarsa Reklam Geliri Artıyor

  1. Sosyal medya yasası yürülüğe girdikten sonra ilk temsilci atanmaz ise 10 milyon lira idari para cezası uygulanıyordu. Şirketlere ceza kesildi.
  2. 10 Milyon TL ceza kesildiği aydan sonraki ayda temsilci atanmaz ise 30 milyon lira idari para cezası kesiliyor.
  3. Şuan gündem de olan ceza reklam verme yasağı. Sosyal medya şirketleri temsilci atamaz ise reklam yasağı geliyor. İnstagram reklam gelirinden en çok kazanan uygulama ve yasak gelirse bu reklam geliri VK ve Tiktok uygulamalarına kalıyor.
  4. Sosyal medya şirketleri temsilci atamaz ise internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması planlanıyor.
  5. Bir önceki maddeden sonra hala temsilci atamaz ise internet trafiği bant genişliğinin yüzde 90’a kadar daraltılması planlanıyor.
Tiktok Temsilci Atarsa Reklam Geliri Artıyor
Tiktok Temsilci Atarsa Reklam Geliri Artıyor

Sosyal medya şirketleri temsilci atamayı planlamıyor. Hem uygulama hem de içindeki şirketler büyük bir gelirden oluyor. İddiaya göre 30 milyon TL reklam geliri alan uygulama eğer temsilci atamaz ise Tiktok’un bu geliri tek başına kazanacağı tahmin ediliyor.

VK ülkemizde pek kullanılmıyor. Sosyal medya yasağı yürürlüğe girmesinden hemen sonra VK temsilci atamıştı. Ülkemizde kullanılmayan VK, İnstagram’dan doğan reklam gelirinden çok büyük bir pay alması beklenmiyor. Kullanıcılar sosyal medya şirketlerinin inadını anlamadıklarını belirten yorumlar atıyor.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu