Güncel

TikTok Video Paylaşma Nasıl Yapılır?

Dünyanın farklı yerlerinden, birçok farklı kişinin ürettiği bazen estetik bazen komik olan TikTok videolarından siz de paylaşmak istiyor fakat nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, bu yazı sizin için hazırlandı. TikTok’ta bazı videolar etkileyici, bazı videolar komik ve bazıları görmemeyi dileyeceğiniz kadar kötü olabilir.

Muhteşem olan bazı videolar ise, bu işin daha karmaşık olduğu hissine kapılmanıza neden olabilir. Aslında çok fazla TikTok acemisi bulunuyor bu nedenle başlangıç için çok fazla düşünmenize gerek yok. Platformun kendine özgü ve çok çeşitliliğe sahip tarzı sayesinde kendi TikTok videonuzu paylaşarak yeteneklerinizi keşfetmeye başlayabilirsiniz.

TikTok Video Paylaşmaya Başlamak İçin

Bu aşamada daha havalı videolar elde etmek için “TikTok nasıl çekilir?” diye düşünmenize gerek yoktur. Video akış uygulamasının temel özelliklerini öğrendikten sonra zaten fikirler zihninize doğru akmaya başlayacaktır. Video paylaşmaya başlamak için ekranın alt ortasındaki artı işaretine dokunun. Bu şekilde kamera moduna geçmiş olacaksınız. Daha öncesinde hazırladığınız bir TikTok videosu yoksa uygulama içerisinde burada bulunan büyük ve kırmızı renkli kayıt butonu ile kaydetmeye başlayarak videonuzu oluşturabilirsiniz.

tiktok video paylaşma nasıl yapılır
Videolarınıza Çeşitli Filtreler Eklemek Onları Daha İyi Hale Getirebilir.

Kayıt butonunun hemen üst kısmında videonuzun uzunluğunu seçebileceğiniz; 15 saniye, 60 saniye ve 3 dakika olmak üzere seçenekler bulunur. Yine aynı butonun altında “Camera” ve hemen yanında çeşitli filtreler veya düzenleme şablonları bulunan “Templates” seçeneği yer alır. TikTok videolarının en can alıcı noktası da burasıdır. Videolarınıza çeşitli filtreler eklemek onları daha eğlenceli ya da daha havalı hale getirebilir.

TikTok Videolarına Ses Ekleme

Videonuzu paylaşmadan önce elbette videonuza ses eklemeniz gerekir. Eğer izlediğiniz bir videodaki sesi beğendiyseniz ve onu kullanmak istiyorsanız videonun sağ alt köşesindeki plak sembolüne benzeyen hareketli daireye dokunabilirsiniz. Böylece sanatçının o müziği ile hazırlanmış düğer tüm videoları da görebilirsiniz. Kendi videonuzu oluştururken ise, şarkının sayfasına gittikten sonra altta yazan “Bu sesi kullan (Use this sound)” butonuna dokunun. Böyle yapmak istemezseniz daha sonra sesi kullanmak üzere favorilerinize kaydedebilirsiniz.

tiktok video paylaşma
Diğer Videolardaki Beğendiğiniz Sesi Kaydedebilir Veya Kullanabilirsiniz

Yeni TikTok videonuza ses ekleyeceğiniz zaman ve kamera modundayken ekranın üst kısmındaki “Ses ekle” düğmesine dokunun. En üstteki arama çubuğunda bir sanatçı veya şarkı arayabilir, alttaki Keşfet seçeneğini kullanarak yeni sesler bulabilir veya daha önce seçtiğiniz şarkılara, Keşfet’in hemen yanında bulunan Favorinize bakabilirsiniz.

TikTok Video ve Fotoğraf Ekleme

Öncesinde çektiğiniz bir TikTok videosunu paylaşmayı düşünüyorsanız, kamera butonunun yanında bulunan “Yükle” seçeneğine dokunun. O aşamadan sonra galerinizdeki fotoğraflardan ve videolardan dilediğiniz kombinasyonda ekleyebilirsiniz. Seçtiğiniz fotoğraflar ve videolar, seçtiğiniz sıralamaya göre numaralandırılır. Eğer farklı bir sıraya koymak isterseniz, butondaki küçük resme basarak sola veya sağa hareket ettirebilirsiniz. Bunu yaptığınızda ana penceredeki numaralandırmanın da değiştiğini görebilirsiniz. Her şey hazır olduğu zaman ise “İleri”yi seçebilirsiniz.

tiktok video
Seçtikleriniz Seçtiğiniz Sıralamaya Göre Numaralandırılır

TikTok Videonuz Yayınlanıyor

Yukarıda bahsedilen adımları tamamladıysanız, bu kısımda videonuzu kırpıp kırpmayacağınıza ya da oynatma hızını değiştirip değiştirmeyeceğinize karar vermeniz gerekiyor. Dilerseniz görüntüyü de belirli açılarla çevirebiliyorsunuz. Ayrıca henüz yapmadıysanız ses ve efekt derlemesini de bu kısımdan yapabilirsiniz. Hatta videonuzu daha çok kişiye ulaştırmak istiyorsanız altyazı da ekleyebilirsiniz. Videolarınızın tarzını belirlemek için birçok şeyi denemeniz gerekebilir. Uygulamayı kurcalamaktan çekinmeyin ve yeni şeyler keşfetmeye devam edin!

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu