Güncel

Tim Cook Epic Games ile İlgili Konuştu

Dünya, Tim Cook’u çokuluslu dev teknoloji şirketi Apple’ın şu anki CEO’su olarak tanıyor, ancak aynı zamanda samimiyetiyle de tanıyorlar. Tim Cook, tüm röportajlarında her zaman dürüst olmaktan başka bir şey değildi ve sözlerini diğer teknoloji şirketlerine de iletmekten çekinmiyor. Ara sıra haberlerde yer alan Apple, yeni Uygulama İzleme Şeffaflığı ile yakında iOS 14.5’i piyasaya sürecek.

Uygulama İzleme Şeffaflığı, temel olarak kullanıcıların reklam hedefleme amacıyla verilerinin nasıl görüntülendiği, izlendiği ve paylaşıldığı üzerinde kontrol sahibi olmasını sağlamak için geliştirilmiştir. Apple, bu özellik nedeniyle oldukça büyük miktarda geri tepme ile karşı karşıya kaldı ve pek çok sosyal medya platformuna sahip olmaya devam ediyor ve kazançları bundan büyük ölçüde etkilenecek. Apple’ın CEO’su geçtiğimiz günlerde Toronto Star ile röportaj yaptıve orada Bay Cook, kullanıcıların daha fazla güvenliği ve gizliliğini sağlamak için şirketin yeni Uygulama İzleme Şeffaflığından ve diğer uygulamalarla devam eden yasal savaşlardan bahsetti. Şu anda Apple, dünya çapında çok sevilen ve popüler olan ‘Fortnite’ oyununu geliştiren oyun yazılımı Epic Games ile yasal bir savaş veriyor.

Epic Games, 1991 yılında Tim Sweeney tarafından kurulan bir Amerikan video oyunu ve yazılım geliştiricisidir. Şirketin merkezi Cary, Kuzey Carolina’da bulunmaktadır. Epic Games, App Store politikaları konusunda Apple ile devam eden bir hukuk mücadelesine sahiptir. Savaş, Epic Games’ten Tim Sweeney’nin geliştiricilerin App Store’daki uygulamalarda kendi ödeme sistemlerini sunmalarını istemesi; Apple’ın App Store İnceleme Yönergeleri, uygulamaların Apple’ın uygulama içi satın alma sistemini kullanabileceğini, ancak sistemler aracılığıyla doğrudan ödemelere kesinlikle izin verilmediğini belirtirken. Tim Cook’un Epic Games’in teorisine yanıtı, App Store’u bit pazarı haline getireceği yönünde.

Karşılaştırmalı duruşmanın tamamı 3 Mayıs’ta Kuzey Kaliforniya federal mahkemesinde başlayacak ve Tim Cook, Apple’ın Epic Games’e karşı bu davayı kesinlikle kazanacağından emin hissediyor, şirket bununla ilgili tüm gerçekleri açıkça göstermeye hazır.

Kaynak
Apple's Tim Cook in an interview discussed various topics from the company’s new App Tracking Transparency system to its soon to be up legal battle against Epic Games

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu