Dijital Pazarlama

Ticaret Bakanı TOBB Dijitalleşme Fuarında Konuştu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Gelenekselden Yeni Normale Yolculuk sloganıyla Dijitalleşme Fuarı’nı 26 Ocak Salı günü TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlattı. Hisarcıklıoğlu, açılışı sanal bir şekilde gerçekleşen fuarda dijital dönüşüm sürecinde başarılı olan şirketler ile, başarılı olmak isteyen şirketleri görüştürüp, işbirlikleri kurmalarını hedeflediklerini belirtti. TOBB Başkanı ayrıca, dijital dönüşüm sürecinin, içerisinde bulunduğumuz pandemiyle hız kazandığına dikkat çekti.

Rifat Hisarcıklıoğlu, “10 Bine Yakın Girişimci E-Ticaret Dünyasına Katıldı”

TOBB Dijitalleşme Fuarı
TOBB Dijitalleşme Fuarı

Dijital dönüşüm sürecinin hız kazanmasının etkisi olarak, alışma süresinin uzun yıllar alacağı teknolojik araçlara kısa bir zamanda alışıldığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, bu duruma örnek olarak video konferansları verdi. 2020 yılında pandemi ilan edilmesiyle fuarların ve çeşitli organizasyonların iptal edildiğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın devreye girerek sanal fuar uygulamasını hayata geçirdiğini söyledi.

Başkan konuşmasında geleneksel ticaretin de yerini e-ticarete bırakmaya başladığına dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu, TOBB’un şirketlerin pandemi sürecinden mümkün olduğunca az etkilenmesini sağlamak için dijitalleşme alanında çeşitli etkinlikler düzenlediğinin altını çizdi. 2020 yılı içerisinde düzenlenen webinar’lar ile dijital dönüşüm, inovasyon ve AR-GE konularını ele aldıklarını belirten Başkan, 10 bine yakın girişimcinin e-ticaret dünyasına adım atmasına yardımcı olduklarını söyledi.

Ruhsar Pekcan Dijitalleşme Fuarında E-Ticarette Ürün Güvenliği için Adım Atıldığını Söyledi

Dijitalleşme Fuarı’nda Hisarcıklıoğlu’nun ardından konuşan Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığı olarak, e-ticaretin Türkiye’de kurumsal ve sağlam bir şekilde ilerlemesi için çalışmalar sürdürüldüğünü belirtti. Ayrıca ürün güvenliği kanununa, e-ticaretin de dahil edilmesini temin etmiş bulunduklarını da söyledi.

Türkiye’de bulunan E-ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS)’ne kayıtlı 23 bin 487 site bulunduğunu belirten Bakan, 22 e-ticaret sitesinin Güven Damgası aldığını söyledi. TOBB ile birlikte yürütülen E-Ticarette Güven Damgası uygulamasında, damga alan sitelerin artmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini de ifade etti.

Yeni çıkarılan Ürün Güvenliği Kanununda, e-ticaretin temin edilmiş bulunduğu belirten Bakan, bu şekilde e-ticaretin gelişim sürecinin daha sağlıklı olacağına dikkat çekti. Böylece fiziki piyasanın yanı sıra online piyasalarda yer alan ürünlerin güvenliğine yönelik denetimlerin gerçekleşmesi için yasal altyapının tamamlanmış olduğunu belirtti.

Kaynak
TOBB Dijitalleşme Sanal Fuarı açıldı

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu