Güncel

Toyota Yalnızca 12 Beygirlik Aracı Tanıttı

Japonya merkezli otomotiv devi Toyota 2019 Tokyo Motor Show’da Ultra-Compact BEV  olarak betimlenen ilginç bir araba sergilemişti. O zamanlar bir ismi bile olmayan ultra ufak aracın lansmanının 2020’in sonlarında yapılacağı açıklanmıştı ve Toyota yalnızca 12 beygirlik aracı C+pod’u Japonya’da satışa sundu.

Toyota Yalnızca 12 Beygirlik Aracı Tanıttı
Toyota Yalnızca 12 Beygirlik Aracı Tanıttı

Araç yalnızca 1290 mm genişliğe,  2490 milimetre uzunluğa ve 1550 mm yüksekliğe sahip ancak yine Toyota’nın ürettiği  i-ROAD’dan biraz daha büyük. Toyota buna ek olarak aracın hafiflemesi için dış panelleri plastikten ürettiğini açıkladı. Ve yeni araç yalnızca 690 kilogram.

Toyota Yalnızca 12 Beygirlik Aracı Tanıttı
Toyota Yalnızca 12 Beygirlik Aracı Tanıttı

Ultra Küçük Ve Çevreci Araç Toyota C+pod 

İki kişiyi taşıma kapasitesine sahip olan C+pod buna ek olarak bir kaç küçük valizin sığabileceği bir bagaja da sahip. i-ROAD’un tersine 4 tekerlekli olan araç kullanım olarak daha kolay bir kullanım sunuyor.

Gücünü klasikleşmiş içten yanmalı motorlar yerine 9.06 kWh’lik pile sahip bir elektrikli motordan alan araç gayet yeterli bir menzili çok az enerji harcayarak kat edebildiği açıklandı. Aracın menzili 150 kilometre şehir içi kullanım için oldukça uygun.

Aracın motoru ise yalnızca 12,3 beygir 9,2 kilovat güç ve 56 Nm tork sağlayabiliyor. Buda aracın azami hızının 60 kilometre olacağı anlamına geliyor.

Bu ve buna benzer haberlerden anında haberdar olmak için Teknotomy güncel adresine bakabilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu