Güncel

Donald Trump’ın Twitter Şifresi Açıklandı

Twitter platformunda oldukça popüler olan ve Twitter’da sesini birçok kullanıcıya duyurabilen Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump şansız bir olay yaşayarak Twitter hesabını kapatmak zorunda kaldı. Bunun nedeni ise hiç şüphesiz Trump’ın Twitter şifresi ve şifrenin oldukça zayıf ve kolayca çalınabilir olması.

Hollanda vatandaşı olan güvenlik araştırmacısı Victor Gevers, ABD başkanı Donald Trump’ın Twitter hesabını hacklamak için şifresini tahmin etmeyi denediğini ve 5. denemesinde şifreyi bulduğunu açıkladı. ABD başkanının resmi Twitter hesabını korumak için belirlediği şifrenin maga2020 ! olduğu ifade edildi.

Trump'ın Twitter Şifresi Çalındı
Trump’ın Twitter Şifresi Çalındı

Trump’ın Twitter Şifresi Daha Önce de Hacklenmişti

Gavers, ABD başkanının hesabını hackledikten sonra ABD İç Güvenlik siber birimi olan US-CERT’e e-posta göndererek durumu yetkililerle paylaştı. Trump’ın Twitter şifresi kısa süre içerisinde değiştirildi. Fakat ortaya çıkan ilginç bir bilgi ise Gevers’ın bu işlemi daha önce de yaptığı yönündeydi.

Victor Gevers, 2016 yılında arkadaşları ile birlikte 2012 senesinde gerçekleşen LinkedIn güvenlik ihlali sırasında Donald Trump’ın şifresine ulaşmıştı. Tabi ki şifrenin yourefired olması ve kelimeyi Türkçeye çevirdiğimiz zaman Trump’ın sürekli kullandığı kovuldun kelimesinin karşımıza çıkması şifrenin kolay ulaşılabilir bir şifre olduğunu gösteriyor.

Amerika Birleşik Devletleri başkanının hesabına bu kadar kolay girilebiliyor olması gözleri Twitter a çevirdi.Twitter geçtiğimiz ay siyasi adayların ve devlet bütüklerinin hesaplarında ki güvenliği artıracağını belirtmiş ve iki aşamalı kimlik doğrulama sistemini zorunlu hale getireceğini söylemişti.

Trump'ın Twitter Şifresi Çalındı
Trump’ın Twitter Şifresi Çalındı

Bu olay çok fazla insan tarafından yalanlansa da Gavers’in erişimi kanıtlamış olması kafalardaki soru işaretlerinin de ortandan kalmasına sebep oldu. Tek bir Tweeti ile dünyadaki dengeleri değiştiren birinin nasıl bu kadar kolay bulunabilir bir şifre koyduğu ise büyük merak konusu.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu